کد خبر: 36348
ف
نقش تلویزیون در متعهدکردن مردم به ورزش
تلویزیون، یکی از مهم‌ترین رسانه‌های تأثیرگذار جامعه است که می‌تواند در فرهنگ‌سازی نقش داشته باشد. محققان ایرانی در یک مطالعه موردی به بررسی تأثیر برنامه‌های ورزشی این رسانه بر تعهد مخاطبان به ورزش پرداخته‌اند.

به گزارش بهداشت نیوز، ورزش به‌عنوان یک پدیده اجتماعی و فرهنگی، افراد را در یک شبکه اجتماعی با روابط فرهنگی پیچیده به تعامل و کنش متقابل وامی‌دارد. ازآنجاکه ورزش به استفاده درست و مثبت از وقت‌های آزاد کمک می‌کند، می‌تواند با ممانعت از فردگرایی‌های مخرب، در ارتقای سطح بهداشت و تندرستی افراد جامعه، سهم بسزایی داشته باشد.

توسعه ورزش گامی در راه توسعه کشور است و این امر به دلیل تأثیر در زندگی فردی و اجتماعی، موردتوجه مردم و دولت‌ها قرار دارد. در این‌بین، رسانه‌های گروهی از ابزارهای مهم توسعه ورزش به‌حساب می‌آیند. چراکه انسان‌ها در معرض نهادهای رسانه‌ای متولد می‌شوند، می‌اندیشند و دنیا را می‌نگرند و به همین دلیل نیز اغلب، رفتارهای خود را بر اساس الگوهای برگرفته از رسانه‌های گروهی سـامان می‌دهند.

با توجه به اهمیت بالای رسانه تلویزیون در گسترش فرهنگی امور مختلف، محققانی از دانشگاه مازندران، مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که در آن اثربخشی برنامه‌های تلویزیونی ورزشی و نقش آن بر ایجاد تعهد در مخاطبان برای ورزش کردن، مورد بررسی علمی قرار گرفته است.

این پژوهش توصیفی با عنوان «اثربخشی برنامه‌های تلویزیونی ورزشی و نقش آن بر تعهد ورزشی مخاطبان» با مشارکت مخاطبان برنامه تلویزیونی «ورزش صبحگاهی» که در سـامانه پیـامکی برنامـه نیز شرکت می‌کردند، انجام‌شده است. بـرای گـردآوری اطلاعات نیز، از چهار پرسشنامه تخصصی که توسط متخصصان ورزش و رسانه تایید شده بود، استفاده شده است.

نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش نشان می‌دهد که بـا افـزایش دیـدن برنامـه تلویزیـونی ورزش صبحگاهی، علاقه افراد به ورزش کردن بیشتر شده و نگرش، رفتار، تمایل، شناخت و تعهد آن‌ها در خصوص ورزش کردن شکل بهتری پیدا می‌کند.

به‌عبارت‌دیگر، مشاهده برنامه ورزش صبحگاهی، باعث می‌شود که نگرش مخاطـب، تحت تأثیر قرار گرفته و نگرش ایجادشده جدید، بر تغییر رفتار مخاطب نیز مؤثر باشد و درنهایت مخاطب را به تغییر رفتار خود متعهد گرداند.

طبق این نتایج، مخاطبی که برنامه تلویزیونی را مشاهده می‌کند، نسبت به آن شناختی مفید و کافی یافته و این موضوع بر تعهد او در خصوص انجام فعالیت‌های ورزشی اثرگذار است.

طبق نظر محققان، مخاطـب معمولا علاقه‌مند به اجرای فرمان‌هایی است که از سوی رسانه صادر می‌شود و به‌طورکلی، یکـی از عـواملی کـه در تهیـه و سـاخت برنامه‌های تلویزیـونی نقش دارد، این است که برنامـه اثربخشـی لازم را بـر روی مخاطب داشته باشد و او را تحریک به انجام فعالیت کند و یا با فرهنگی که ایجاد کـرده است، تغییر رفتاری را در مخاطبان به وجود آورد. این امر در خصوص ورزش و به‌ویژه ورزش همگانی اهمیت بیشتری دارد.

منبع: ایسنا


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.