وی با بیان اینکه افراد مبتلا به مشکلات قلبی باید از نظر رژیم‌غذایی، غذاخوردن مورد بررسی قرار بگیرند، افزود: افراد مبتلا به مشکلات قلبی حتما باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرند بنابراین فردی که احتمال دارد تنگی رگ‌های قلب در او مشاهده شود باید آنژیوگرافی در آن انجام و با تشخیص پزشک مشخص می‌شود که می‌تواند فعالیتی همچون پیاده‌روی در اربعین داشته باشد یا خیر.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: برای بیماری که مشخص شود ۳ رگ قلب او دچار گرفتگی است و پزشک تشخیص به عمل باز برای او جهت درمان داده است به هیچ عنوان نباید برای پیاده روی اربعین اقدام کند چراکه سبب می‌شود در حین پیاده‌روی به علت فشار زیاد فیزیکی به قلب جان خود را از دست دهد.

کربلایی ادامه داد: بیماری که پزشک به او اخطار داده است ۲ رگ قلب او گرفته و دچار مشکل تنگی‌قلب و عروق است این مسئله باید بررسی شود و به طور کل پیاده‌روی و فعالیت سنگین برای این افراد نیز ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه شایع‌ترین علائم بالینی مشکلات قلبی، درد در سینه و تنگی‌نفس در هنگام فعالیت است، عنوان کرد: برخی از افراد ممکن است با نشان‌های دیگری همچون ورم در ناحیه شکم و اندام‌ها به خصوص در پاها، نفخ مکرر شکم و درد در فک تحتانی حین راه رفتن مواجه شوند ضرورت دارد این افراد تحت بررسی قرار بگیرند.

این متخصص قلب و عروق ادامه داد: افرادی که دارای علائم بالینی ذکر شده هستند حتما باید توسط پزشک مورد بررسی کامل همچون نوار قلب، اکو، تست ورزش و اسکن قلب قرار بگیرند و بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته‌اند به دلیل اینکه جناق سینه آنها هنوز درد دارد و تنها یک الی ۲ ماه از عمل آنها گذشته است بهتر است برای پیاده‌روی اربعین اقدام نکنند.

کربلایی گفت: بیمارانی که مشکلات قلبی دارند؛ داروهای تجویز شده خود را حتما باید سروقت و در طول مدت زمانی که پزشک تجویز کرده است مصرف کنند همچنین توصیه ما این است که تمام افراد میانسال و مسن که قصد پیاده‌روی برای اربعین را دارند حتما توسط متخصص قلب مورد بررسی قرار بگیرند.

 

طبنا