کد خبر: 63806
ف
دارویی که باعث واکنش بسیار خطرناک در سیستم ایمنی می شود
دکتر عتیقی: طبق اعلام FDA داروی لاموتریژین که برای درمان تشنج و اختلال دوقطبی استفاده می شود می تواند باعث بروز یک واکنش نادر ولی بسیار خطرناک در سیستم ایمنی شود.

به گزارش بهداشت نیوز، ،دکتریاسمین عتیقی کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد: طبق اعلام  FDA  داروی لاموتریژین که برای درمان تشنج و اختلال دوقطبی استفاده می شود می تواند باعث بروز یک واکنش نادر ولی بسیار خطرناک در سیستم ایمنی (که با عفونت ها مقابله می کند) شود که التهابی شدید در بدن ایجاد کرده و منجر به بستری و مرگ می گردد به خصوص اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود.

دکترعتیقی ادامه داد:این واکنش سیستم ایمنی با نام HLH(Hemophagocytic lymphohistiocytosis) باعث بروز پاسخ کنترل نشده سیستم ایمنی می شود که عمدتا با تب پایدار معمولا بالاتر از 3/38  درجه سانتی گراد ظهور کرده و می تواند منجر به ایجاد مشکلات جدی در سلولهای خونی و ارگانهای بدن مثل کبد و کلیه ها گردد.

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو ادامه داد: HLH می تواند طی چند روز تا چند هفته بعد از شروع درمان ایجاد شود .در صورتی که هریک از علائم HLH   مثل تب، راش های پوستی ،بزرگی کبد (با علائمی مثل درد ،حساسیت در لمس یا تورم غیر عادی در سمت راست بالای شکم) ،خونریزی غیر عادی ،اختلال در راه رفتن و اختلالات بینایی ،حین مصرف لاموتریژین  بروز کرد.بیمار باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرد و یا به مراکز درمانی مراجعه کند. قطع مصرف لاموتریژن بدون مشورت پزشک می تواند منجر به مشکلات جدی مثل تشنج های غیر قابل کنترل و تشدید مشکلات روانی شود.

دکتر عتیقی خاطر نشان کرد: تشخیص زود هنگام و درمان به موقع HLH  برای بهبود علائم و کاهش خطر مرگ و میر ناشی از این عارضه بسیار حائزاهمیت است.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.