کد خبر: 53099
ف
این خرافات درباره گوارش را باور نکنید
ممکن است که آدامس برای مدتی طولانی در معده باقی بماند، چون مانند دیگر غذاها در دهان حل نمی شود و معده نیز مانند دیگر غذاها نمی تواند آدامس را بشکند، اما این ادعا که سال ها طول می کند تا آدامس هضم شود، حقیقت ندارد.

به گزارش بهداشت نیوز، این خرافات درباره گوارش را باور نکنید:

هضم آدامس، سال ها طول می کشد!

ممکن است که آدامس برای مدتی طولانی در معده باقی بماند، چون مانند دیگر غذاها در دهان حل نمی شود و معده نیز مانند دیگر غذاها نمی تواند آدامس را بشکند، اما این ادعا که سال ها طول می کند تا آدامس هضم شود، حقیقت ندارد. آدامس به اعضای درون بدن نمی چسبد و معده آن را درست مانند دیگر چیزها حرکت می دهد و پس از چند روز توسط مدفوع دفع و از بدن خارج می شود.

غذاهای تند باعث زخم معده می شود!

در گذشته گمان می کردند غذاهای تند باعث افزایش خطر زخم معده می شود. اما امروزه ثابت شده است که این ادعا حقیقت ندارد. در بیشتر موارد زخم معده به علت عفونت توسط باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری و یا به دلیل استفاده از داروهای ضد درد مانند آسپیرین، ایبوپروفن، یا ناپروکسین (NSAIDs ) ایجاد می شود. غذاهای تند ممکن است باعث تحریک زخم معده در افرادی که این مشکل را دارند بشوند، اما به خودی خود نمی تواند باعث زخم معده شود.

بلند کردن اشیاء سنگین باعث فتق می شود!

بلند کردن اشیا سنگین تنها دلیل فتق نیست. فتق به واسطه ترکیبی از فشار و باز شدن یا ضعف عضلات پوشش حفره شکمی ایجاد می شود. به واسطه ی این باز شدن، بافت یا چربی بدن بیرون می آید. شایع ترین انواع فتق عبارتند از: اینگوینال (کشاله ران داخلی)، استخوان ران (کشاله ران بیرونی)، بند ناف (ناف) و هیاتال (قسمت فوقانی معده).

تنها کسانی که الکل مصرف می کنند، دچار سیروز می شوند!

اعتیاد به الکل و سیروز ممکن است در ارتباط باشند. سیروز یک بیماری است که در آن سلول های سالم کبد آسیب می بینند و بافت زخمی جایگزین آن می شود. در آمریکا علت اصلی سیروز مصرف و اعتیاد به الکل است، اما سیروز دلایل دیگری نیز دارد. البته مصرف بیش از حد الکل همیشه باعث آسیب رسیدن به کبد می شود، اما همیشه باعث سیروز نمی شود. دیگر عوامل شایع سیروز، هپاتیت B و C هستند.

آجیل ها باعث دیورتیکولیت می شوند!

در گذشته به کسانی که مشکل دیورتیکولیت داشتند — وضعیتی که در آن کیسه های دیواره روده ملتهب می شوند و عفونت می کنند – گفته می شد به شدت از خوردن آجیل ها، ذرت، ذرت بو داده و غذاهایی که دارای دانه های ریز هستند مانند توت فرنگی اجتناب کنند.
ترس از این بود که این غذاها در کیسه های ملتهب گیر کنند و باعث ایجاد درد شوند. اما یک تحقیق که در سال 2008 انجام شد، عکس این عقیده را نشان داد. نتیجه این بود: افرادی که برنامه غذایی حاوی فیبر بالا استفاده می کنند، کمتر از دیگران در خطر چنین بیماری هایی هستند.

لوبیاها بیشترین گاز را تولید می کنند!

با وجود جوک های زیادی که در مورد لوبیا و نفخ شکم وجود دارد، حقیقت این است که حبوبات مقصر شماره یک تولید گاز نیستند. مقام اول متعلق به لبنیات است، به خصوص زمانی که سن بالا می رود، بدن دیگر مثل سابق توان جذب قند شیر ( لاکتوز ) را ندارد. پس اگر بعد از خوردن لبنیات احساس نفخ شکم کردید، این را بدانید که تنها نیستید. اگر می خواهید در امان باشید، سعی کنید از محصولات فاقد لاکتوز استفاده کنید و یا قبل از مصرف محصولات حاوی لاکتوز، از قرص های ضد آنزیم لاکتوز استفاده کنید.

میزان تحمل لاکتوز، حد و مرز ندارد!

افرادی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند، سطح تحمل متفاوتی در برابر محصولات لبنی دارند. در حالی که فردی ممکن است به یک لیوان شیر واکنش نشان دهد شاید فردی دیگر تا دو لیوان را هم بتواند تحمل کند. برخی ماست و بستنی را می توانند تحمل کنند، اما در برابر شیر کاملا ناتوانند.
پنیرها به خصوص پنیر سوئیسی و چدار، معمولا محصولات لبنی هستند که بهتر تحمل می شوند. اغلب با آزمون و خطاست که مشخص می شود کدام لبنیات و چه مقدار از آن، برای فرد بی خطر است.

سیگار کشیدن، سوزش سر دل را تسکین می دهد!

بر خلاف باور عموم درباره آرام بخشی سیگار، سیگار کشیدن می تواند با سوزش سردل در ارتباط باشد. نیکوتین می تواند دریچه مری را شل کند، یک عضله بین مری و معده، اجازه می دهد محتویات اسیدی معده به مری برگردد. این افزایش رفلکس اسید، اساس سوزش سر دل است.

افزایش سن باعث یبوست می شود!

افراد با افزایش سن ممکن است بیش از پیش یبوست را تجربه کنند، اما دلیل این اتفاق پیر شدن کلی بدن نیست. افراد مسن اغلب برای درمان دیگر بیماری ها قرص و دارو استفاده می کنند که همین قضیه ممکن است یکی از دلایل اصلی باشد. همچنین افراد مسن کمتر ورزش می کنند، ممکن است درست غذا نخورند و کمتر مایعات مصرف می کنند. همه ی این موارد به یبوست مرتبط است.

فیبر به رفع اسهال کمک نمی کند!

از آنجا که فیبر با درمان یبوست در ارتباط است اینکه بگوییم روی اسهال نیز تاثیر مثبت دارد شاید کمی با هم جور در نیاید. اما این حقیقت دارد، خوردن غذاهای حاوی فیبر به تنظیم مدفوع کمک میکند طوری که نه خیلی سخت باشد و نه خیلی شل. فیبر با کشیدن آب از روده ی بزرگ، آب برای نرم شدن مدفوع را فراهم میکند ( برای درمان یبوست ) و یا مقداری از مایعات را جذب میکند تا مدفوع در روده سفت شود ( برای درمان اسهال ).

اگر سرطان داشته باشید، می فهمید!

سرطان روده ی بزرگ تا رسیدن به مراحل پایانی هیچ نشانه ای ندارد، به همین دلیل تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. در واقع خطر این سرطان اغلب از سن 50 سالگی شروع می شود و فرد باید هر سال آزمایش غربالگری شامل غربالگری روده بزرگ، تست خون و تست مدفوع بدهد. همچنین سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر هر پنج سال، و کولونوسکوپی هر 10 سال توصیه می شود.

کولونوسکوپی وحشتناک است!

کولونوسکوپی آنچنان که گفته می شود، وحشتناک نیست. کولونوسکوپی – روشی که برای تشخیص و درمان مشکلات در روده بزرگ و راست روده استفاده می شود – معمولا تنها 30 تا 60 دقیقه بیشتر طول نمی کشد و بیمار بیهوشی یا آرام بخش دریافت می کند.
با این حال، ممکن است آماده سازی برای کولونوسکوپی باشد که باعث ترس مردم شده است، چون روده ی بزرگ باید خالی شود و این کار توسط رژیم مایعات و ملیّن یک روز پیش از عمل انجام می شود. با پزشک خود صحبت کنید تا مراحل آماده سازی را ابتدا برایتان توضیح دهد.

سوزش سردل دارید؟ نشسته بخوابید!

هیچ دلیل قانع کننده پزشکی وجود ندارد که ثابت کند خوابیدن به صورت نشسته، علائم سوزش سر دل را کاهش می دهد. شاید با بالا بردن سر و سینه به طول 10 تا 15 سانتی متر بتوانید کمی احساس سوزش سردل را کاهش دهید. همچنین گذاشتن بالش اضافی زیر سر نیز تاثیر دارد، این مقدار ارتفاع نهایت چیزیست که نیاز دارید، نه اینکه نشسته بخوابید!

سندرم روده تحریک پذیر، تنها به دلیل رژیمی است که دارید!

اگرچه بعضی غذاها در سندرم روده تحریک پذیر ( IBS ) موثر هستند، اما تغییر برنامه غذایی به طور کلی کافی نیست. گاهی اوقات تنها عمل خوردن می تواند باعث درد شکم، نفخ، اسهال و یبوست شود که به نام ( IBS ) شناخته می شود.استرس و اضطراب دیگر دلایل کلیدی تحریک IBS هستند، اغلب این دو تنها باعث تحریک علائم می شوند. یادداشت برداری از آنچه می خورید می تواند به شناسایی عوامل تحریک کننده کمک کند.

استرس دلیل التهاب روده است

در حالی که استرس می تواند بسیاری از بیماری های مزمن را تشدید کند، علت التهاب روده یا IBD همچنان ناشناخته است. IBD اصطلاحی است که به هر دو بیماری کرون و کولیت اولسراتیو اشاره دارد. شرایطی که در آن التهاب در دیواره کوچک و یا بزرگ روده وجود دارد. ژنتیک هم به عنوان تغییر در سیستم ایمنی بدن، کمی نقش دارد.

سلیاک یعنی درد مداوم

در حالی که بارزترین علائم سلیاک شامل نفخ، گاز و اسهال است، بسیاری از افرادی که این مشکل را دارند شاید هیچکدام از این علائم را تجربه نکنند. بیماری سلیاک – عدم تحمل پروتئین گلوتن – گاهی به دلیل اینکه پزشک معالج تنها به دنبال علائم کلاسیک هست اشتباه گرفته می شود. دیگر نشانه ها که تنها شایع هستند و ربطی به روده ندارند، شامل کم خونی، پوکی استخوان، افسردگی، مشکلات رشد و بثورات پوستی که درماتیت هرپتی فرم هم نام دارد هستند.

منبع: سایت دکتر کرمانی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.