کد خبر: 47211
ف
عاملی که منجر به آسیب مغزی می شود!
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که وارد آمدن ضربات مکرر به سر از جمله ضرباتی که در ورزش های مختلف و میدان جنگ به سر وارد می شود، حتی بدون ایجاد یک ضربه مغزی به عارضه آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه یا CTE منجر می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که وارد آمدن ضربات مکرر به سر از جمله ضرباتی که در ورزش های مختلف و میدان جنگ به سر وارد می شود، حتی بدون ایجاد یک ضربه مغزی به عارضه آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه یا CTE منجر می شود.

عارضه آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه (CTE) یک عارضه پیشرونده تحلیل برنده مغز است که در ورزشکاران و افراد دیگری که در معرض ضربه های مکرر به سر قرار می گیرند -- چه ضرباتی که منجر به بیهوشی می شوند و چه ضربات خفیف تر --رخ می دهد.
اکنون نتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد که بیماری تحلیل برنده عصبی آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه می تواند بعد از وارد آمدن ضربه به سر و بدون بروز هر گونه علائمی از ضربه مغزی آغاز شود.
بازیکنان حرفه ای فوتبال بیشتر به این بیماری شبه آلزایمر مبتلا می شوند اما این بیماری در سربازان کهنه کار ارتش از جمله سربازانی که در معرض انفجار بمب های کنار جاده ای و یا سایر انفجارهای نظامی قرار گرفته اند، نیز مشاهده شده است.
مطالعات قبلی نشان داده اند که وارد آمدن ضربات مکرر به سر-- حتی بدون بروز ضربه مغزی--می تواند به ابتلا به عارضه آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه منجر شود اما به گفته محققان دانشگاه بوستون در آمریکا که این مطالعه جدید را انجام داده اند، این مطالعه قطعی ترین مطالعه ای است که تا به امروز این ارتباط را ثابت می کند.
دکتر لی گلدشتاین یکی از نویسندگان این مطالعه در مجله Brain می نویسد اکنون برای حمایت از این نظریه هم مدرک علمی داریم و هم به پاتولوژی های مختلفی در مغز پی برده ایم که تمامی آنها نشان می دهند که ضربه مغزی با ابتلا به بیماری طولانی مدت عصبی ارتباط ندارد.
وی و همکارانش از دانشگاه بوستون در آمریکا در این مطالعه مغز چهار ورزشکار متوفی 17 و 18 ساله را برر سی کردند. تمامی این چهار نفر در عرض یک تا چهار ماه پس از ابتلا به برخی انواع آسیب های وارده به سر در جریان ورزش درگذشتند و تمامی آنها سابقه بازی فوتبال داشتند.

*** تشخیص تغییرات مغزی در عرض 24 ساعت
محققان متوجه تغییراتی از جمله رگ های خونی نشت کننده و تجمع غیرعادی پروتیین تاو (protein tau) در مغز این چهار نفر شدند که می توانست شاخص هایی برای ابتلا به عارضه آنسفالوپاتی مزمن ناشی از تروما باشد.
برخی از این تغییرات در عرض 24 ساعت پس از وارد امدن آسیب به مغز ایجاد شدند.
محققان سپس مغز این چهار ورزشکار را با مغز چهار ورزشکار دیگری که هم سن و سال بودند اما قبل از مرگشان هیچ ضربه ای به سر انها وارد نشده بود، مقایسه کردند. محققان مشاهده کردند که پاتولوژی مغز این گروه دچار هیچ تغییری نشده بود.

***ضربه مغزی ارتباطی با تغییرات ایجاد شده در مغز بر اثر ضربه ندارد
درحالیکه به نظر می رسید که منشاء این تغییرات مغزی می تواند آسیب های وارده به سر این افراد باشد اما محققان گفتند که این موضوع را نمی توانند ثابت کنند.
محققان در تلاش برای پی بردن به منشاء بروز این تغییرات، تجربه مغز این افراد را در الگوهای موش تکرار کردند؛ آنها موش ها را در معرض ضربات مکرر به سر مانند ضرباتی که در بازی فوتبال به سر وارد می شود و ترومای ناشی از انفجار به سر مانند ضرباتی که در مید ان جنگ به سر وارد می شود، قرار دادند.


محققان در این مطالعه پاتولوژی های مشابه ای را در مغز موش ها و انسان ها مشاهده کردند.آنها متوجه شدند، مغز موش هایی که در معرض ضربه به سر قرار گرفته بودند اما دچار ضربه مغزی نشده بودند، دچار تغییراتی شده بود.


این مطالعه نشان داد که وارد آمدن ضربات مکرر به سر بدون ایجاد ضربه مغزی می تواند به عارضه آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه منجر شود.

 

منبع: ایرنا

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.