کد خبر: 45465
ف
غلظت خون: چگونه غلطت خون باعث بروز بیماری ها می گردد؟ بخش دوم
غلظت خون: در مقاله قبل به تعریف غلظت خون و برخی از عوارض آن پرداختیم، در این مقاله نیز به تکمیل مطالب قبل می پردازیم.

به گزارش بهداشت نیوز: غلظت خون: در مقاله قبل به تعریف غلظت خون و برخی از عوارض آن پرداختیم، در این مقاله نیز به تکمیل مطالب قبل می پردازیم.

 
خواب آلودگی و خستگی

در شرایط افزایش غلظت خون و ایجاد سطوح پایین اکسیژن در خون احساس ضعف یا سرگیجه سریع‌تر از شرایط عادی در انسان رخ می دهد. در نتیجه سرگیجه یا تاری دید موقت ایجاد می شود. بدون تبادل مناسب گازها بدن نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند. زمانی که بدن با سطوح پایین اکسیژن مواجه است. احساس خستگی شکل می گیرد.
سنگ کلیه

تجمع کریستال های ناشی از مواد معدنی رژیم غـذایی که موجبات افزایش غلظت خون در مویرگ های خونی را به همراه می آورد. موجـب تشکیل سنگ در کلیه می شود.

در شرایط افزایش غلظت خون و عدم گردش مناسب خون در کلیه تخلیه کافی مواد زائد و به ویژه مایعات از بدن سبب صورت نمی گیرد. و در نهایت باعث ایجاد سنگ کلیه می شود.
نقرس

درصورت افزایش غلظت خون کارکرد کلیه کاهش می یابد. که اسید اوریک در خون و مایعات بدن افزایش یافته در نهایت باعث افزایش بیشتر غلظت خون شده و درنهایت سبب ایجاد نقرس می گردد. به عبارت دیگر در شرایط افزایش غلظت خون تجمع غیر طبیعی اورات ها رخ داده که در بدن به عنوان نقرس شناخته می شود.
اسید اوریک

میزان بالا اسید اوریک خون باعث رسوب آن بر روی بافت ها می گردد. اسید اوریک سمی نیست اما کریستال های رسوبی می توانند باعث آسیب مکانیکی به بافت شوند. هنگامی که کلیه آسیب می بیند دفع اسیداوریک تحت تأثیر قرار گرفته و اسید اوریک شروع به جمع شدن در خون و سپس بافت ها می کند. نقرس به صورت احشایی یا مفصلی بروز می کند. در نقرس مفصلی رسوب اسید اوریک در مفاصل ایجاد آرتریت (التهاب مفصل) می کند که با علائم ورم ، قرمزی ، گرمی ، درد و اشکال در حرکت مفصلی همراه است.  این علائم در مفاصل بطور متناوب بروز می کنند.
دردهای استخوانی

 استخوان یکی از بزرگ ترین اعضای بدن است . این بافت زنده قادر به تغییر ساختارخود در نتیجه فشار های موجود است . این بافت در طول زندگی نه ثابت می ماند و نه بدون تغییر بلکه . کاملاً فعال بوده و دائما تغییر می کند. حتی در سنین پیری. این عضو دارای رگ های خونی سلول های زنده و اعصاب است .
فلزات سنگین

در شرایطی که غلظت خون افزایش پیدا می کند. بیشترین میزان فلزات سنگین موجود در خون غلیظ از جمله سرب و روی در بدن در استخوان ها ذخیره می شود. و در نتیجه باعث تحلیل استخوان ها شده که این امر درد های استخوانی را به همراه دارد .

هورمون پاراتیروئید

همچنین در شرایط افزایش غلظت خون رسوب فلزات سنگین در استخوان تحت تاثیر هورمون پاراتیروئید قرار دارد. فعالیت این هورمون ممکن است با افزایش باز جذب این عناصر در استخوان ها سبب ایجاد دردهای مفصلی گردد. در شرایط افزایش غلظت خون از این غده هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین نیز ترشح می شود. افزایش ترشح این هورمون ها می تواند یکی ازعلل پوکی استخوان باشد.
جذب کلسیم

همچنین در چنین شرایطی فعالیت غدد پاراتیروئید دچار اختلال شده در نتیجه جذب کلسیم و فسفر از روده ها کاهش یافته، در کلیه ها نیز بازجذب کلسیم کاهش و بازجذب فسفات را افزایش داده ودر نهایت باعث تحلیل بافت استخوانی و افزایش دردهای مفصلی می گردد.


فشار خون بالا

در شرایط افزایش غلظت خون، به دلیل کاهش الستیسیته عروق حتی در صورت طبیعی بودن حجم داخل عروقی، ممکن است فشارخون افزایش یابد. از طرفی در هنگام بروز تنگی یا انسداد در عروق، قلب ناگزیر می شود برای رسانیدن خون به تمام اندام ها، نیروی  بیشتری به کار برد که خود باعث افزایش فشارخون می شود.

فشار خون عامل اصلی در تمرکز ذرات لیپوپروتئین بر روی سطح داخلی مجرای سرخرگ و داخل لایه ها می باشد. در حقیقت فشار جریان با ایجاد سرعت نفوذ در عرض سرخرگ، ذرات معلق در خون را به نواحی نزدیک جداره هدایت می کند پدیدهای که غلظت قطبی نامیده می شود به عبارتی ذرات معلق در خون به خصوص در نزدیکی دیواره، محلی که سرعت نفوذ بر سرعت محوری غلبه می کند، به جداره سرخرگ جذب شده و پدیده غلظت قطبی را ایجاد می کند و در نهایت سبب افزایش غلظت خون می شود.


 خونریزی بینی

همانطور که قبلا نیز ذکر شد غلظت خون بالا سبب افزایش فشار خون می شود، فشار خون بالا می‌تواند اولین علامتش خونریزی بینی باشد. همچنین غلظت خون بالا باعث سفت و سخت شدن دیوار رگ ها می شود (تصلب شرایین یا آترواسکلروز) و سخت شدن سرخرگ ها در بینی باعث خونریزی آن می شود.

با افزایش غلظت خون به دلیل رسوب مواد زاید، عروق خونی و شریان ها خاصیت الاستیکی خود را از دست می‌دهند. از طرفی نیز فشار خون افزایش می یابد که این فشار خون بالا به شریان ها آسیب می‌رساند، و این عمل باعث کاهش انبساط و انقباض شریان ها شده و منجر به خون ریزی از ناحیه‌ی خلفی بینی می‌گردد .


بزرگی کبد و طحالسمومی که در اثر سوخت و ساز بدن در گوشه وکنار آن رسوب یافته، توسط جریان خون شسته شده و باعث افزایش غلظت خون می شود. ودر صورت عدم تخلیه این خون کثیف به کبد برگشته وکبد آنرا به طحال فرستاده و در برخی رگ های بدن رسوب می کند و در نهایت سبب بزرگی کبد و طحال می گردد.


دیابت

در شرایط افزایش غلظت خون لیپیدها در دیواره مویرگ ها و دردرون بافت های حساس به انسولین تجمع پیدا می کنند و باعث تولید متابولیت هایی همچون دی آسیل گلیسرول و سرامید می شوند. این متابولیت ها خود می توانند با تأثیر بر پروتئین کینازهای شرکت کننده در مسیر سیگنالینگ سلولی باعث اختلال در سیگنال دهی توسط انسولین شوند. این اختلال در انتقال پیام باعث می شود تا ناقلین اختصاصی گلوکز(گلوکزترانسپورتر ۴ نتوانند وظیفه ی خود را که همان انتقال گلوکز به درون سلول است را انجام دهند. همچنین، بروز التهاب و تولید واسطه های التهابی مجدداً با مکانیسم ایجاد اختلال در سیگنالینگ سلولی انسولین موجب کاهش حساسیت به انسولین و کاهش قند خون می شود.

افزایش غلظت خون باعث اختلال در متابولیسم کربوهیدرات، هیپرلیپیدمی، مختل شدن رشد، نوروپاتی محیطی، تعادل منفی نیتروژن ، کاهش بهره تنفسی و زمینه ساز ابتلا به بیماری دیابت می گردد .


وز وز گوش، سرگیجه، سر درد، خستگی و تاری دید

این علایم به دلیل هیپرتانسیون که به علت افزایش ترشح کاتکولامین ها (هورمون های اپی نفرین و نور اپی نفرین) در جریان خون و در نتیجه افزایش غلظت خون، می باشد .

به هر دلیلی اگرغدد پاراتیروئیدی میزان زیادی از هورمون های پاراتیروئیدی و دیگر هورمون های همراه را وارد خون کنند و باعث افزایش غلظت خون شوند، تشدید فعالیت این هورمون ها در خون، عوارض زیر را به همراه دارد:

دفع زیاد فسفات در ادرار و تشدید ایجاد سنگ های کلیوی با منشاء کلسیمی

بدلیل افزایش بازجذب کلسیم، دندان ها به صورت ارّه مانند در می آیند.

وجود یک حلقه ی سفت سفید رنگ از جنس کلسیم در فضای حد واسط قرنیه و سفیده ی چشم نیز باعث سوزش و قرمزی چشم می گردد.

در شرایط افزایش غلظت خون اختلال در عملکرد عصب و غضله ایجاد شده، که امر در نهایت سبب گزگز نوک انگشتان می شود.

در شرایط افزایش غلظت خون، به دلیل افزایش میزان رتین موجود در خون سبب تاری در دید می شود.
سرطان خون

در صورت افزایش غلظت خون به دلیل آن که مغز استخوان بیش از حد مورد نیاز، گلبول قرمز بسازد این حالت شرایطی را بوجود می آورد که به سرطان خون تبدیل شود.

منبع: پارسی طب


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.