به گزارش بهداشت نیوز،دکتر قاسم فخرایی درباره گلوکم یا آب سیاه در چشم اظهار کرد: گلوکم به آسیب پیش رونده عصب چشم گفته می‌شود و در اغلب موارد شایع‌ترین آن به علت افزایش فشار داخل چشم است که در افراد مسن مشاهده می‌شود.

 

وی با بیان اینکه آب‌سیاه در دهه ۵۰ و ۶۰  زندگی بیماران مشاهده می‌شود، افزود: در اغلب موارد علت به وجود آمدن آن زمینه ارثی بوده اما موارد ثانویه همچون ضربه محکم به چشم یا برخورد توپ بیسبال با چشم نیز سبب شده تا آب سیاه در سنین کمتر نیز مشاهده شود که بسیار حائز اهمیت بوده که  افراد هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنند تا بیماری آنها گسترش نیابد.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در اغلب مواد گلوکم با علائم حادی همراه نیست چراکه به تدریج شروع به تخریب عصب چشم می‌کند و اگر توسط پزشک درمان نشود می‌تواند سبب کم‌بینایی و نابینایی ‌شود.

 

فخرایی با اشاره به اینکه شایع‌ترین نوع گلوکم زاویه باز اولیه است که زمینه ارثی دارد، ادامه داد: آب سیاه در مواردی که افزایش فشار داخل چشم به صورت حاد و ناگهانی افزایش یابد می‌تواند با علائمی همچون چشم درد، قرمزی چشم، سردرد، تهوع و استفراغ همراه شود که در این صورت بیمار اورژانسی بوده و هرچه سریع‌تر جهت درمان باید اقدام کند.

 

رئیس بخش گلوکم بیمارستان فارابی عنوان کرد: تشخیص سریع آب سیاه سبب شده تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود و پزشک درمان دارویی، لیزری و جراحی انجام دهد اما تخریب صورت گرفته همچنان قابل برگشت نیست.

 

وی با بیان اینکه حدود ۲ میلیون نفر از ایرانیان مبتلا به آب سیاه چشم هستند، گفت: اکثر مبتلایان به گلوکوم افراد مسن هستند که ضرورت دارد هر چند وقت یکبار تحت معاینه و بررسی پزشک قرار گیرند تا از گسترش بیماری و به وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

 

این فوق تخصص گلوکوم عنوان کرد: آب سیاه به طور مادرزادی در برخی از نوزادان نیز به وجود می‌آید که همراه با علائمی همچون کدورت قرنیه، ریزش اشک، ترس از نور و بزرگ شدن چشم نوزاد همراه است که درمان این نوزادان جراحی است بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده شدن این علائم نوزادان به پزشک ارجاع داده شوند و از نظر گلوکوم مورد بررسی قرار گیرند.

 

منبع: طبنا