وی با اشاره به اینکه سیاتیک یک بیماری نیست، بلکه علامت وجود یک بیماری است، افزود:  درگیر شدن عصب سیاتیک به هر علتی، باعث انتشار درد در طول عصب و ایجاد سیاتیک می‌شود.

این فوق تخصص ارتوپد عنوان کرد: عصب سیاتیک بلندترین عصب بدن است و ضخامتی به اندازه یک انگشت دارد که ریشه‌های خروجی از مهره‌های سوم، چهارم، پنجم کمری و اولین قطعات ساکروم، در ناحیه لگنی بهم پیوسته و عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند.

قندهاری بیان کرد: این عصب از طریق مجرای سیاتیک به خلف لگن و قسمت تحتانی عضله سرینی بزرگ می‌رود و از آن جا تا پشت ران و زانو ادامه یافته همچنین انشعابات آن تا پشت ساق پا امتداد می‌یابد.

این جراح ستون فقرات در پاسخ به اینکه دردهای سیاتیکی چه موقع خطرناک می‌شوند؟ گفت: اختلال در دفع ادرار و مدفوع، کمر درد همراه با تب و لرز، سابقه کاهش وزن در طی چند ماه گذشته، سابقه بیماری‌های سرطانی یا بیماری‌های خاص دیگر و درد شدید شبانه از علائم خطر در دردهای سیاتیکی بوده که باید توسط پزشک کنخصص مورد بررسی قرار گیرد.

وی عنوان کرد: بی‌حسی و احساس کرختی در ناحیه تناسلی، پرینه و باسن، اختلال عصبی حرکتی شدید یا پیشرونده، درد مقاوم به درمان‌های دارویی، سابقه ضربه در افراد مسن نیز از علائم خطر در دردهای سیاتیکی بوده و رجوع به یک متخصص ستون فقرات ضروری است.

 

منبع: طبنا