کد خبر: 40557
ف
عملی که برای عزیز شدن در بین مردم میانبر است
امام صادق (ع) فرمودند: «در حکمت آل داود (کتاب زبور) است که: بر عاقل لازم است که به وضع زمان خود آشنا باشد، سرگرم کار خود بوده، زبانش را حفظ کند.»

به گزارش بهداشت نیوز، زبان عضوی است که اگر مراقب نباشیم بیشترین گناهان را با آن مرتکب می شویم، چنانکه گناهان کبیره ای همچون دروغ، غیبت، تهمت و ... با آن صورت گرفته و حسنات آدمی را سوزانده و سیئات را در پرونده اش وارد می کند. از این رو است که بر حفظ زبان بسیار توصیه و سفارش شده است.

مردى به حضرت ابوالحسن (ع) عرض کرد: مرا سفارشى نما، فرمودند: «زبانت را نگهدار تا عزیز باشى و افسار خود را بدست مردم مده که خوار و زبون شوى.»

رسول خدا (ص) به مردى که خدمتش آمد، فرمودند: «نمی خواهى تو را به امرى راهنمائى کنم که خدا به سبب آن بهشتت برد؟» عرض کرد: چرا یا رسول اللَّه (ص)! فرمودند: «از آنچه خدا به تو داده بده»، عرض کرد: اگر خودم از آنکه به او دهم نیازمندتر باشم چه کنم؟ فرمودند: «مظلوم را یارى کن» عرض کردم: اگر خودم از آنکه یاریش کنم ناتوانتر باشم چه کنم؟ فرمودند: «کارى براى نادان کن- یعنى نادان را راهنمائى کن»، عرض کردم: اگر خودم نادانتر از او بودم چه کنم؟ فرمودند: «زبانت را جز از خیر خاموش دار. آیا شادمان نیستى که یکى از این خصال داشته باشى که تو را به بهشت برد.»

امام صادق (ع) فرمودند: «لقمان به پسرش گفت: پسر جان اگر خیال کنى سخن از نقره‏ است، بدان که خاموشى از طلا است.»

رسول خدا (ص) نیز می فرمایند: «زبانت را نگهدار، زیرا نگهدارى زبان صدقه ‏ای است که به خود می دهى (چون خاموشى تو را از بلا نگهدارد)» سپس فرمودند: «هیچ بنده اى حقیقت ایمان را نشناسد، تا برخى از زبانش را نگهدارد (و تنها آنچه را به سود دنیا یا آخرتش باشد رها کند و بگوید).»

على بن الحسین علیهما السلام فرمودند: «در هر بامداد زبان آدمیزاد بر تمام اعضائش مشرف شود و گوید: چگونه هستید؟ گویند: اگر تو ما را رها کنى خوبیم و می گویند: خدا را خدا را نسبت به ما به یاد آور و سوگندش دهند و گویند ما به سبب تو ثواب و عقاب بینیم.»

علاوه بر این، از نشانه ‏هاى فقاهت، بردبارى و علم و خاموشى است، همانا خاموشى یکى از درهاى حکمت است، همانا خاموشى محبت مى‏ آورد و راهنماى هر امر خیرى می باشد. آنچنان که امام صادق (ع) فرمودند: «در حکمت آل داود (کتاب زبور) است که: بر عاقل لازم است که به وضع زمان خود آشنا باشد، سرگرم کار خود بوده، زبانش را حفظ کند.»

امام رضا (ع) می فرمودند: هر گاه مردى از بنى اسرائیل می خواست عبادت کند، ۱۰ سال پیش از آن خاموشى می گزید. (یعنى سخن بیهوده نمی گفت و فکر خود را متوجه علوم و معارف دینى می نمود و سپس به تعلیم و هدایت خلق می پرداخت).»

 

منبع :شبستان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.