به گزارش بهداشت نیوز، دکتر امیرهوشنگ احسانی گفت : عوامل ژنتیکی عامل مهمی‌ در بروز خشکی پوست است اما عواملی چون تماس با گردو خاک، شستشوی زیادی، شرایط آب و هوایی و وسواس به تمیزی نیز می‌تواند در این تشدید یا بهبود خشکی پوست کمک کند.

 

وی با اشاره به اینکه نوع تغذیه هم می‌تواند در بروز خشکی پوست موثر باشد، ادامه داد: عدم مصرف سبزیجات و همچنین میوه باعث کاهش ویتامین‌های مورد نیاز ترمیم پوست در بدن می‌شود که کاهش این ترکیب به همراه عوامل ژنتیکی و همچنین عواملی که گفته شد می‌تواند سبب افزایش خشکی پوست شود.

 

احسانی اضافه کرد: خشکی پوست قابل درمان نیست اما می‌توان آن را با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و اصلاح تغذیه و همچنین مصرف گروه ویتامین‌های E کنترل کرد.

 

این متخصص پوست و مو بابیان اینکه بروز خشکی پوست می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اظهارداشت: خشکی پوست در هر سنی می‌تواند رخ دهد اما رعایت یا عدم رعایت عواملی که گفته شد می‌تواند تفاوت بروز آن را تعیین کند.

 

وی با اشاره به اینکه پیشرفت این بیماری ارتباطی به سرطان پوست ندارد، تاکید کرد: پیشرفت این بیماری تنها منجر به بروز خارش، زخم و عفونت و اگزمای شدید پوستی می‌شود. این بیماری در هر درجه‌ای که باشد قابل کنترل است و ارتباطی هم به سرطان پوست ندارد.

 

منبع: طبنا