به گزارش بهداشت نیوز، دکتر محمد رضا فتاحی درباره هموروئید یا بواسیر گفت: هموروئید بیماری است که افرادی را که دچار یبوست مزمن هستند بیشتر گرفتار می‌کند.وی با بیان اینکه علامت عمده بواسیر عمدتا خونریزی هنگام اجابت مزاج است، افزود: این افراد معمولا خونریزی به رنگ روشن دارند که در برخی افراد همراه با درد یا بدون درد است.

این متخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: افرادی که به هر دلیل کم‌کاری دستگاه گوارش دارند یا اجابت مزاج مرتبی در آنها صورت نمی‌گیرد و یا در سنین بالا داروهای خاصی مصرف می‌کنند مبتلا  به هموروئید می‌شوند.

فتاحی با اشاره به اینکه یبوست علت اولیه هموروئید است، عنوان کرد: افرادی که به هر دلیل یبوست مزمن دارند حتما باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند و آندوسکوپی یا کلونوسکوپی شوند.

وی ادامه داد: افرادی که اکثر اوقات با مصرف دارو یبوست آنها برطرف می‌شود بهتر است با رژیم غذایی مناسب و استفاده از غذاهای فیبردارهمچون سبزی، کاهو ، نان سبوس‌دار و مواد نشاسته‌ای خالص  مشکل خود را کنترل  کنند و با تحرک بیشتر شامل فعالیت فیزیکی و ورزش کردن جهت رفع یبوست خود اقدام کنند.

این متخصص گوارش و کبد با بیان اینکه تمامی افراد باید حداقل هر ۲۴ ساعت یک‌بار اجابت مزاج داشته باشند، گفت: ژنتیک در یبوست نقش موثری دارد و آنچه که حائز اهمیت است این بوده که افراد با بیماری‌های همچون قندخون، چاقی مفرط و بیماران مغز و اعصاب که داروهای مختلف مصرف می‌کنند بیشتر مبتلا به این مشکل می‌شوند بنابراین باید بیش از سایرین مراقب تغذیه خود باشند.

فتاحی بیان کرد: در زنان یبوست ۲۰ تا ۳۰ درصد شایع‌تر از  مردان است بنابراین حتما باید در سبدغذایی خود غذاهای فیبردار قرار دهند  و پیاده‌روی و تحرک لازم را داشته باشند.

وی در پایان گفت: افرادی که خونریزی پی درپی همراه با کاهش وزن و دردهای شکمی دارند حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند چراکه این خونریزی می‌تواند نشانه ای از یبوست یا حتی یک بیماری خطرناک همچون سرطان باشد که حتما باید توسط پزشک مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد.

 

منبع: طبنا