کد خبر: 35166
ف
 جای خالی پوشش‌ فراگیر بیمه‌ای برای درمان‌های پیشرفته ناباروری!
عضو هیات مدیره انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران، با اشاره به جای خالی پوشش‌ فراگیر بیمه‌ای برای درمان‌های پیشرفته ناباروری گفت: برخلاف سیاست های جمعیتی کشور، بیمه های پایه برای حمایت از درمان های پیشرفته ناباروری، عملکرد مطلوبی ندارند و در نتیجه خیلی از زوج های نابارور به دلیل ترس از هزینه های درمان ناباروری، درمان را نیمه کاره رها می‌کنند

به گزارش بهداشت نیوز، عضو هیات مدیره انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران، با اشاره به جای خالی پوشش‌ فراگیر بیمه‌ای برای درمان‌های پیشرفته ناباروری گفت: برخلاف سیاست های جمعیتی کشور، بیمه های پایه برای حمایت از درمان های پیشرفته ناباروری، عملکرد مطلوبی ندارند و در نتیجه خیلی از زوج های نابارور به دلیل ترس از هزینه های درمان ناباروری، درمان را نیمه کاره رها می‌کنند.

دکتر محمدرضا نوروزی افزود: در کنار پیشرفت‌های علمی حاصل‌شده در چندین‌سال گذشته که بسیاری از مشکلات زوج‌های نابارور را حل کرده، افزایش پوشش بیمه های پایه با تدوین گایدلاین های علمی توسط وزارت بهداشت و همکاری گسترده پزشکان، بسیار مورد نیاز است.

وی با اشاره به آمار ۱۵ درصدی از زوج جوان نابارور در کشور افزود: درمان ناباروری بسیار پُرهزینه است، به خصوص در مورد درمان های پیشرفته که برخی خانواده ها را به زیر خط فقر می کشاند بنابراین پیروی از یک گایدلاین قابل قبول کشوری و حمایت بیشتر بیمه ها، می تواند هزینه های خدمات درمان را اصلاح کند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری، گفت: خدمات درمان ناباروری تا مدت های زیادی، پوشش بیمه ای مناسبی نداشت. الان تقریبا نیمی از هزینه های دارو، تحت پوشش بیمه قرار گرفته است، اما هنوز بیمه ها هزینه خدمات پیشرفته درمان ناباروری را بطور کامل قبول نکرده اند.

نوروزی به اهمیت سیستم ارجاع برای مدیریت هزینه های درمان ناباروری اشاره کرد و گفت: گاهی برخی از بیماران که امکان درمان به شکل ساده تر و کم هزینه تر برایشان مهیاست، برای دریافت خدمات پیشرفته مراجعه می کنند درحالی که تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد از مراجعه کنندگان نیاز به درمان های پیشرفته مانند IVF و میکرواینجکشن دارند و مابقی با دارودرمانی بارور می شوند، بنابراین لازم است زوج ها پس از آنکه درمان های ساده تر را انجام داده و پاسخ مثبت نگرفتند، برای درمان های پیشرفته ارجاع شوند.

وی تاکید کرد: بچه دار شدن حق طبیعی هر زوجی است و اکنون که سیاست های جمعیتی کشور نیز بر آن تاکید دارد، باید حمایت بیمه های پایه از زوج های نابارور بیشتر شود. در این بین، کاهش هزینه های درمان ناباروری با کمک بیمه های تکمیلی نیز می تواند راهگشا باشد، ولی تاکنون موفق نشده ایم بیمه ها را وادار به حمایت کامل از زوج های نابارور کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری، یادآور شد: بیمه می تواند یارانه را به مراکز درمان ناباروری تخصصیص دهد و این مراکز خدمات را با هزینه کمتر به زوجها ارائه دهند. البته وزارت بهداشت طرح پرداخت یارانه به مراکز درمان ناباروری را در بخش های دولتی تاحدودی عملی کرد تا زوج های نابارور تقریبا ۵۰ درصد هزینه ها را بپردازند که همین اتفاق می تواند در بخش خصوصی تکرار شود.

نوروزی هشدار داد: ناباروری یکی از علت های طلاق در کشور است. ناباروری تنها یک بیماری جسمی نیست، بلکه روح و روان انسان ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل، همه سازمان های متولی در حوزه سلامت باید با توجه به وظایف سازمانی خود برای مداخله در درمان ناباروری گام بردارند.

 

منبع: سلامت آنلاین

 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.