کد خبر: 33974
ف
عاملی که برای نظام سلامت هزینه بالایی ایجاد می کند!
نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: چاقی علت بسیاری از بیماری های غیرواگیر در خاورمیانه است که سالیانه جان عده زیادی را می گیرد.

به گزارش بهداشت نیوز، محمد باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست تخصصی چاقی و سیاست های کلان ملی و جهانی که با حضور استاد دانشگاه اوکلند برگزار شد، با بیان اینکه ظرفیت های زیادی برای کاهش چاقی در ایران وجود دارد گفت: باید این ظرفیت ها به مجامع سیاستگذار دنیا معرفی شود تا برنامه ریزی مناسبی برای کاهش چاقی در کشور و منطقه صورت گیرد.

لاریجانی با معرفی  بوید استاد تغذیه جمعیت و بهداشت جهانی در دانشگاه اوکلند، گفت: ایشان با دیدن گزارش ایران وضعیت کشور را خوب ارزیابی کردند و لازم است سایر ظرفیت ها و کارهایی که در کشور برای کنترل چاقی انجام شده معرفی شود.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به افزایش میزان چاقی در کشورهای خاورمیانه گفت: این میزان به میزان درآمد کشورها بستگی دارد و باید به این نکته دقت شود که علت مرگ و میرها در منطقه از بیماری های واگیر به سمت بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن حرکت کرده و میزان مرگ ناشی از این بیماری ها رو به افزایش است.

وی رفتارهای غلط تغذیه ای و کمبود فعالیت فیزیکی را از علل چاقی در منطقه ذکر کرد و گفت: چاقی علت بسیاری از بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی و دیابت است و باتوجه به تاثیری که در میزان مرگ و میر افراد دارد باید به آن توجه ویژه ای شود.

 لاریجانی با بیان هزینه های بالایی که چاقی برای نظام سلامت ایجاد می کند خاطرنشان کرد: علی رغم شواهد موجود سیاستگذاری در منطقه خاورمیانه برای کنترل چاقی کافی نیست و باید با نگاه سیستماتیک یک برنامه استراتژیک جهانی برای چاقی تدوین و با همکاری تمامی دولت ها و بخش ها اجرا شود.

وی اظهار داشت: چاقی در اثر ترکیبی از عوامل شخصی و محیطی ایجاد می شود و باتوجه به اینکه این عوامل محیطی نظیر عوامل اجتماعی، اقتصادی، روانشناختی در بخش های مختلف مدیریت می شود، برای کنترل چاقی ضروری است تمام بخش ها در یک دولت با هم همکاری داشته باشند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: نظام سلامت بسیاری از کشورهای منطقه برای خدمات درمانی و بیماری های حاد شکل گرفته است و عمده هزینه های این بخش برای خدمات درمانی به کار می رود و به خدمات پیشگیری و بهداشتی کمتر توجه می شود.

وی با اشاره به اینکه در اکثر کشورهای منطقه خدمات مراقبت از چاقی وجود ندارد و افراد تنها برای خدمات سطح دو و سه به مراکز درمانی مراجعه می کنند گفت: سیاستگذاری های مرتبط با چاقی نیز مبتنی بر مداخلات شخصی است و سیاستگذاری سیستمیک در هیچ یک از کشورهای منطقه صورت نگرفته است  همچنین میوه ها و سبزیجات به نسبت غذاهای فرآوری شده گران تر هستند و مقررات کافی در این خصوص در منطقه وضع نشده است.

 لاریجانی بر لزوم ایجاد سیستم های نظارت بر اجرای سیاست های مرتبط با بیماری های غیرواگیر و چاقی و بودجه ریزی مناسب در این خصوص تاکید کرد و افزود: سیاستگذاری چندجانبه برای تدوین اقدامات مناسب، تامین زیرساخت های مناسب و حمایت دولت ها از برنامه های مرتبط با چاقی از عواملی است که برای کنترل این مشکل ضروری است.

وی به تدوین سند ملی بیماری های غیرواگیر در ایران اشاره کرد و گفت: این سند مورد حمایت رئیس جمهور کشور و سایر مسئولین می باشد و برنامه های مدونی هم برای کنترل چاقی در ذیل این سند تدوین شده است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به سیاست ها و برنامه های وزارت بهداشت برای کنترل چاقی اشاره کرد و گفت: برای توانمندسازی سیستم مراقبت و پیشگیری ضروری است مراقبت های مرتبط با چاقی به نظام آموزش علوم پزشکی کشور وارد شود و دانشگاههای علوم پزشکی بستر خوبی برای پیشبرد این هدف هستند.

 لاریجانی با تاکید بر اینکه به موقع عمل نکردن برای کنترل چاقی عواقب اقتصادی مهمی را در منطقه در پی خواهد داشت، افزود: منطقه خاورمیانه منطقه‌ای با جمعیت جوان در دنیا است و بدون شک اگر برای کنترل چاقی در این قشر فکر و عمل نشود عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: علاوه بر هزینه های چشمگیر بهداشتی و درمانی که چاقی به همراه دارد، عوارض و بیماری های ناشی از آن موجب کاهش نیروی کار در منطقه می شود همچنین عامل هدر رفت منابع طبیعی و آسیب به محیط زیست را فراهم می کند بنابراین لازم است دولت ها با نگاهی سیستماتیک و با پیروی از استراتژی های جهانی برنامه ریزی مناسبی را برای کنترل چاقی داشته باشند.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.