کد خبر: 33817
ف
جامعه برخورد با کم  توانان ذهنی را تمرین کند
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان یزد با تاکید بر لزوم فرهنگسازی در مورد برخورد جامعه نسبت به معلولان کم توان ذهنی، اظهار کرد: جمعیت کثیری از معلولان کم توان ذهنی می توانند با فراگیری مهارت‌های خودیاری به استقلال فکری و حتی شغلی دست یابند.

به گزارش بهداشت نیوز: دکتر «محمد حسین غنیمت»  با بیان این که 10 درصد از افراد هر جامعه ‎‎ ای را معلولان تشکیل می ‎‎ دهند، تصریح کرد: بر همین اساس نیز 50 هزار نفر از جمعیت استان یزد را جامعه معلولان تشکیل می‎‎دهند که حدود نیمی از آنها تحت پوشش مستقیم بهزیستی استان هستند و مابقی نیز با وجود این که دارای پرونده حمایتی در بهزیستی نیستند ولی از خدمات این سازمان بهره ‎‎ مند می ‎ شوند .

وی در ادامه با تاکید بر این که 4.5 درصد از جمعیت جوامع مختلف دچار معلولیت ‎‎ های شدید هستند، خاطرنشان کرد: 26 درصد از این افراد از معلولیت ذهنی برخوردار هستند که در ایران 11 هزار نفر را شامل می‎‎شوند.

به گفته غنیمت، کم ‎‎ توانی ذهنی، یک بیماری ناشی از مشکلات اثر نقص یا کنش مغزی است که عوامل بروز آن می ‎ تواند به دوران قبل و بعد از تولد و بعضاً دوران بارداری مربوط شود.

وی با بیان این که فرد دچار کم‎‎توانی ذهنی از محدودیت ‎‎ هایی در عملکرد، کارکرد اجتماعی و مهارت ‎ های سازشی در مقایسه با گروه همسالان خود رنج می‎برد، تاکید کرد: تنها 20 درصد معلولان کم توان ذهنی دچار معلولیت شدید و نیازمند خدمات بهزیستی هستند.

وی اظهار کرد: جمعیت کثیری از معلولان کم ‎ توان ذهنی می ‎‎ توانند با فراگیری مهارت ‌ های خودیاری به استقلال فکری و حتی شغلی دست یابند و بهزیستی در ارائه این مهارت ‌ ها بزرگترین نقش را دارد .

غنیمت با اشاره به فعالیت 23 مرکز توان ‌ بخشی روزانه در استان یزد، خدمات بهزیستی را شامل خدمات پزشکی و آموزشی خواند و تصریح کرد: خدمات در حوزه پزشکی شامل حمایت ‎‎ های درمانی، خدمات بیمه ‎‎ ای، گفتاردرمانی، روانشناسی و غیره است و در حوزه آموزش نیز مشتمل بر آموزش مهارت ‎ های توان ‎‎ بخشی و خودیاری از مقطع ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی است .

وی نوع و نحوه ارائه خدمات آموزشی را متناسب با شدت بیماری خواند و در این باره گفت: افراد کم ‎ توان ذهنی آموزش ‎ های ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی را بر اساس میزان شدت بیماری خود در مدارس عادی، استثنایی و مراکز توانبخشی فرا می ‎ گیرند تا بتوانند مهارت ‏ های حضور در اجتماع را بدست آورند .

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان با اشاره نوع خدمات ارائه شده در مراکز توانبخشی روزانه، عنوان کرد: در این مراکز خدماتی، آموزش ‏ های همه ‎‎ جانبه و حرفه ‌ ای شامل آموزش ‌ های ارزیابی حرفه ‎ ای، آماده ‎‎ سازی شغلی و ورود به بازار کار ارائه می‎‎شود.

وی متذکر شد: البته این افراد نمی ‎‎ توانند مشاغل تخصصی را یاد بگیرند ولی می ‎‎ توانند در مشاغل ساده و معمولی متخصص و وارد بازار کار شوند .

وی در مورد ناتوانان ذهنی شدید نیز گفت: افرادی که ناتوانی شدیدتری نسبت به دیگر معلولان این حوزه دارند و قابل نگهداری در مراکز بازتوانی نیستند نیز از خدمات این مراکز بهره ‎‎ مند می ‎‎ شوند با این تفاوت که این افراد علاوه بر دریافت یارانه ‎‎ ای به مبلغ 180 هزار تومان، از خدمات کمک ‎‎ پزشکی و پرستاری در منزل خود بهره ‏ مند و از تمام جهات حمایت می ‎‎ شوند .

غنیمت در مورد معلولان کم ‎ توان ذهنی که در محل زندگی خود قابل نگهداری نیستند، عنوان کرد: برخی از این افراد به دلیل مشکلات سرپرستشان، قابل نگهداری در محل زندگی نیستند لذا در قالب 4 مرکز شبانه ‎‎ روزی فعال در استان نگهداری می‎‎شوند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان با اشاره به نبود فرهنگ لازم در مورد برخورد جامعه با این قشر از معلولان،تاکید کرد: کم ‎‎ توانی ذهنی، یک بیماری است و نباید با عباراتی مانند «عقب مانده ذهنی»، خانواده ‎‎ این قبیل بیماران را رنجاند و نسبت به فرزند معلولشان دلسرد کرد. ضمن این که باید این افراد را بخشی از جامعه خود بدانیم و با آنها با خشونت رفتار نکنیم .

 

ایسنا


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.