کد خبر: 33537
ف
سطح پایین تستوسترون چه مشکلاتی را برای بدن ایجاد میکند؟
تستوسترون ممکن است از بدنام ترین هورمون ها باشد. این هورمون عضلات و مردانگی را به یاد شما می آورد. در واقع، تستوسترون سوخت میل جنسی و توده عضلانی است، اما خلق و خو و قدرت استخوان را نیز تنظیم میکند.

تستوسترون ممکن است از بدنام ترین هورمون ها باشد. این هورمون عضلات و مردانگی را به یاد شما می آورد. در واقع، تستوسترون سوخت میل جنسی و توده عضلانی است، اما خلق و خو و قدرت استخوان را نیز تنظیم میکند. هنگامی که سطح تستوسترون یک مرد به زیر حد نرمال برسد، پزشک ممکن است تزریق، ژل، یا پچ تجویز کند. اما در مورد اینکه چه کسانی به درمان نیاز دارند، اندکی اختلاف نظر وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هورمون تستوترون با این مقاله از راستینه همه شوید.

سالمندی و سطح تستوسترون

کاهش آهسته در هورمون تستوسترون بخش طبیعی پیری است که گاهی اوقات “آندروپوز” و یا “یائسگی مردان” نامیده میشود. برای بسیاری از مردان، این مسئله هیچ مشکل قابل توجه و یا علامتی ندارد. برخی دیگر ممکن است متوجه کاهش در توده عضلانی، افسردگی، و یا میل جنسی کمتری شوند.

تستوسترون پایین و بدن

تستوسترون پایین می تواند تغییرات قابل مشاهده ای در برخی از مردان ایجاد کند:

 • بیضه های نرم تر و کوچکتر
 • سینه های بزرگتر
 • عضلات لاغرتر (که به آرامی در طول یک دوره یک ساله، اتفاق می افتد)
 • از دست دادن موهای بدن (این مسئله نیز به آرامی اتفاق می افتد، معمولا بیش از یک دوره یک ساله).

 

 

تستوسترون پایین بر استخوان ها تاثیر می گذارد.

ممکن است فکرکنید پوکی استخوان یا بیماری استخوان شکننده جزو بیماری های زنان است، اما این بیماری می تواند مردان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. سطوح پایین تستوسترون یک علت شایع است. همان طور که سطح تستوسترون کاهش می یابد، ممکن است استخوان ها نازک تر، ضعیف تر، و بیشتر محتمل شکستن شوند.

 

 

تستوسترون پایین و رابطه جنسی

افت تستوسترون همیشه در رابطه جنسی تداخل ایجاد نمیکند، اما می تواند رسیدن به میل جنسی را برای مغز و بدن شما دشوارتر سازد. برخی از مردان ممکن است متوجه کاهش میل جنسی خود شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علاقه به رابطه جنسی را به طور کامل از دست بدهند. تستوسترون پایین می تواند رسیدن و یا نگه داشتن نعوظ را نیز دشوار تر سازد.

 

 

تستوسترون، خلق و خوی، و تفکر

برخی از مردان مشکلات ظریفی مانند تغییرات خلق و خوی، تمرکز ضعیف، و انرژی کمتر دارند. این علائم به راحتی می توانند ناشی از سایر مشکلات مربوط به سلامتی، مانند کم خونی، افسردگی، مشکلات خواب، یا بیماری های مزمن باشند.

 

 

تستوسترون پایین و ناباروری

تستوسترون کمک می کند تا بدن مرد اسپرم تولید کند. هنگامی که میزان این هورمون کم است، تعداد اسپرم نیز می تواند کم باشد. بدون اسپرم کافی، فرد ممکن است قادر نباشد پدر شود.

 

 

چه عواملی باعث پایین آمدن تستوسترون میشوند؟

سن شایع ترین دلیل کاهش سطوح تستوسترون است.

بیماری ها گاهی اوقات عامل بروز این مشکل هستند بیماری هایی از قبیل:

 • دیابت نوع ۲
 • بیماری کبد
 • چاقی
 • مشکلات مربوط به غده هیپوفیز آسیب به بیضه
 • پرتو درمانی، شیمی درمانی تومورها، و داروهای استروئیدی نیز می توانند بر سطح تستوسترون تاثیر گذار باشند.

 

 

آیا باید آزمایش انجام دهید؟

در صورتی که موارد زیر را تجربه کنید، پزشک ممکن است یک آزمایش تستوسترون پیشنهاد دهد:

 • اختلال نعوظ
 • میل جنسی پایین
 • تعداد اسپرم پایین
 • کاهش قد، موی بدن، و یا حجم عضلانی
 • اگر بیماری مشخصی برای کاهش تستوسترون داشته باشید، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش سطوح هورمونی را انجام دهید.

 

 

آزمایش برای پایین بودن تستوسترون

تستوسترون معمولا با انجام آزمایش خون در صبح زود، زمانی که سطوح هورمونی بالاترین میزان خود را دارند، اندازه گیری میشود. سطح عادی از ۳۰۰ به ۱۰۰۰ ng/DL متغیر است. پزشک ممکن است پیش از تشخیص تستوسترون پایین، بخواهد این آزمایش را دو بار انجام دهید.

 

 

درمان تستوسترون پایین

اگر سطوح خونی پایین تستوسترون و علائمی دارید که زندگی روزانه شما را تحت تاثیر قرار می دهند، پزشک ممکن است مصرف مکمل تستوسترون را تجویز کند. تمام افراد با تستوسترون کم به درمان نیاز ندارند. ممکن است بخواهید برای بحث در مورد خطرات و مزایای احتمالی درمان به متخصص مراجعه کنید. به اورولوژیست یا متخصص غدد، که مشکلات هورمونی را بررسی میکند، مراجعه کنید.

 

 

درمان جایگزین تستوسترون

اگر نیاز به درمان داشته باشید، پزشک ممکن است هورمون تستوسترون را برای افزایش سطح هورمونی شما تجویز میکند. برخی مطالعات نشان می دهند این هورمون عضلات مرد را تقویت میکند، از استخوان های او محافظت میکند، و میل جنسی و اختلال در نعوظ را بهبود می بخشد، و به بهبود خلق و خوی کمک میکند. اما اثرات آن می تواند در هر مردی کاملا متفاوت باشد.

 

 

تزریق تستوسترون

تستوسترون به اشکال مختلف مصرف میشود، از جمله تزریق، ژل، پچ، و قرص هایی که روی لثه قرار می دهند. تزریق ارزان قیمت ترین گزینه است، اما می تواند دردناک باشد. تزریق را هر ۲ تا ۴ هفته باید انجام دهید، که توسط دکتر شما تجویز می شود. همچنین میتوانید دارو را بدون تزریق با استفاده از پمپ بینی دریافت کنید. سطوح تستوسترون شما می توانند بین دوزها نوسان داشته باشند.

 

 

ژل ها یا چسب های تستوسترون

این شکل از دارو به طور مستقیم بر روی پوست شما قرار داده میشود. هورمون از طریق پوست تراوش میشود، و به آرامی به خون منتشر میشود. از آنجا که ژل ها و پچ ها هر روز استفاده میشوند، تستوسترون را در سطح ثابتی قرار میدهند. با این حال، آنها می توانند موجب خارش، سوزش و تاول در قسمت اعمال شده، شوند. زنان و کودکان نباید پوست تحت درمان با ژل یا پچ را لمس کنند.

 

 

قرص های تستوسترون

قرص ها بر روی لثه ها بالای دندان های پیشین هر ۱۲ ساعت قرار داده میشوند. همان طور که قرص ژل مانند حل میشود به آرامی تستوسترون آزاد می کند. قرص های روی لثه می توانند موجب تلخی دهان، تحریک شدن دهان، حساس شدن لثه، و یا سردرد شوند. این عوارض جانبی ممکن است با گذشت زمان بهتر شوند. شما می توانید در حالی که از قرص تستوسترون استفاده میکنید، بخورید، بنوشید، و عزیزانتان را ببوسید.

 

 

خطرات ناشی از درمان تستوسترون

درمان با هورمون تستوسترون با برخی اشکالات همراه است. برخی از مردان ممکن است دچار این مشکلات شوند:

 • تعداد بسیار زیاد سلول های قرمز خون
 • آپنه خواب
 • بزرگ شدن پروستات
 • آکنه
 • خطرات و مزایای مصرف تستوسترون در دسترس نیست، چرا که هنوز بسیاری از مطالعات تکمیل نشده اند. برخی محققان گمان میکنند که ممکن است خطر بیماری های قلبی نیز افزایش یابد. اما شواهد هنوز قطعی نیستند.

 

مصرف تستوسترون و سرطان

برخی نگرانی های وجود دارد که استفاده طولانی مدت از هورمون تستوسترون ممکن است به سرطان پروستات در مردان مسن منجر شود. مردانی که تستوسترون مصرف میکنند برای بررسی نشانه های اولیه سرطان پروستات به معاینات منظم نیاز دارند. این امر شامل همه مردان بالای ۵۰ سال، مردان بالای ۴۰ با سابقه خانوادگی سرطان پروستات، و همه مردان آفریقایی آمریکایی تبار می باشد.

 

 

چه کسانی نباید تستوسترون مصرف کنند؟

مردانی که شرایط زیر را دارند نباید تستوسترون مصرف کنند:

 • سرطان پروستات یا پستان
 • بیماری های قلبی که به خوبی کنترل نمیشوند.
 • آپنه خواب درمان نشده
 • تعداد بیش از حد سلول های قرمز خون
 • اختلالات انعقادی

 

منبع: راستینه

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.