وی افزود: سفید‌بالک‌ها به برگ‌های گیاهان می‌چسبند و شیره گیاهان را می‌مکند و با توجه به اینکه باعث به وجود آمدن ویروس در گیاهان می‌شوند گاهی می‌توانند سلامت انسان را در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی به خطر بیندازند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: مگس‌های سفید بسیار کوچک هستند و در هوا معلق بوده که این مسئله سبب شده تا کنترل آنها مشکل باشد و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در دستگاه تنفس فوقانی همچون دهان، بینی و چشم شوند.

عطارد ادامه داد: افرادی که مگس‌های سفید یا سفید بالک‌ها وارد دستگاه تنفسی آنها ‌شود دچار علائمی همچون آلرژی، آبریزش بینی، عطسه و خارش بینی می‌شوند و حتی با گسترده شدن بیماری این سفید بالک‌ها می‌توانند باعث تحریک حمله آسم در بیماران مزمن تنفسی شوند.

متخصص آسم و آلرژی با بیان اینکه افرادی که ناقل عوامل بیماری‌زا هستند و نقص در سیستم ایمنی بدن خود دارند باید از ورود این حشرات در دستگاه تنفسی خود، دوری کنند، عنوان کرد: افرادی که بیمارهای مادرزادی دارند و سیستم ایمنی آنها ضعیف است باید از ورود این مگس‌ها در دستگاه تنفسی، چشم‌ها، گوش‌ها و دهان دوری کنند.

وی اضافه کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، کودکان و سالمندان از جمله افرادی هستند که بسیار در معرض خطر بوده  و باید برای پیشگیری از مشکلات ورود مگس سفید به دستگاه تنفسی خود از ماسک پارچه‌ای یا فیلتری استفاده کنند.

عطارد خاطرنشان کرد: در صوررت ورود سفید بالک ها به چشم بلافاصله باید چشم‌ها را با آب و صابون به خوبی شست همچنین شستن گیاهان منزل و گلخانه‌ای با الکل و آب یا آب و صابون که آلوده به این سفید‌بالک‌ها هستند نیز می‌تواند باعث کم شدن مشکلات ناشی از آنها شود.

 

خبرگزاری سلامت