کد خبر: 32973
ف
دانسته هایی در مورد بیماری هاری
کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: مهمترین نگرانی ایجاد شده به دلیل این گزش ها ابتلای فرد مورد گزش به بیماری هاری است.

در ایران بیش از 85درصد از مـوارد حیـوان‌گزیدگی توسط سگ اتفاق‌ می‌افتد که بیشتر این موارد به سگ‌های خانگی و سگ گله اختصاص‌ دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: مهمترین نگرانی ایجاد شده به دلیل این گزش ها ابتلای فرد مورد گزش به بیماری هاری است.

"احمدرضا رضایی" افزود: ویروس از بزاق حیوان مبتلا به هاری و متعاقب گزش حیوان هار وارد بدن می شود، این بیماری مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده، انسان و سایر حیوان‌های خونگرم پستانـدار، به‌طور تصادفی به آن مبتـلا می‌شوند. پرندگان، ماهی ها، خزندگان و دوزیستان به هاری مبتلا نمی شوند، بنابراین زخم های ایجاد شده توسط این حیوانات، هاری را منتقل نمی کند.

او با اشاره به سابقه بیماری هاری، ادامه داد: هاری، 2300 سال قبل از میلاد حضرت مسیح در مصر و یونان باستان وجود داشته و ارسطو هم از آن یاد کرده؛ ابن‌سینا نیز از آن به عنوان بیماری ترس از آب نام برده است.

رضایی با بیان اینکه ویروس هاری می‌تواند همه حیوانات خونگرم و انسان را مبتلا کند و در همه موارد به مرگ حیوان و انسان می‌انجامد، تاکید کرد: در کشور ما برای کسانی که به وسیله حیوان مشکوک به هاری گاز گرفته شده باشند، واکسیناسیون ضد هاری برای پیشگیری از بیماری انجام می شود و در صورت مراجعه به موقع افراد مواجه با حیوان گزیدگی به مراکز درمان هاری یا خانه بهداشت و انجام درمان پیشگیری آنها این بیماری به سادگی قابل پیشگیری است.

این کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه ضمن تاکید بر این موضوع که پس از ظهور نشانه های بالینی چه در انسان و چه در حیـوان، قابل درمان نبوده و بیمار محکوم به مرگ می شود، گفت: در سال های اخیر شاهد افزایش روند موارد حیوان‌گزیدگی در انسان هستیم و به‌ ناچار سالانه مبالغ زیادی صرف خرید سرم و واکسن ضد هاری برای درمان پیشگیری آسیب‌دیدگان می‌شود.

او مهمترین علایم ابتلای حیوانات به بیماری هاری را تغییر در رفتار و عادات حیوان معرفی کرد و افزود: در برخی موارد حیوان در ابتدا بیش از اندازه به صاحب خود انس می گیرد و به گوشه ای پناه می برد و بالاخره در اثر فلج اندامی و دستگاه تنفسی تلف می شود، اما در بیشتر مواقع حیوان مضطرب و کم کم به صورت وحشی و درنده درآمده و به هر کس و هر حیوان که سر راه او باشد حمله می کند، کف از دهانش سرازیر شده و به علت عدم امکان بلع بر اثر گرسنگی، تشنگی و سرانجام بر اثر فلج دستگاه تنفسی می میرد.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه تاکید کرد: اصلی ترین راه سرایت بیماری از راه گازگرفتن به وسیله حیوانات است؛ در مورد گربه و گربه سانان از راه پنجه کشیدن انتقال بیماری صورت می گیرد، زیرا گربه دایم مشغـول لیسیدن پنجه هایش است و پنجه ها آلوده به بزاق می شوند و در موقع پنجه کشیدن می تواند ویروس را با خراش به انسان منتقل کند.

رضایی افزود: بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست، اما اگر کوچکترین خراش یا زخمی در پوست وجود داشته باشد، قابل سرایت است.

 او ضمن بیان این موضوع که  سگ ها و گربه های به ظاهر سالم که در اواخر دوره نهفتگی بیماری هاری هستند، می توانند ویروس را با لیسیدن مخاط لب، چشم و بینی به صاحبان خود منتقل کنند، گفت: با وجود این که ویروس این بیماری بر اثر حرارت از بین می‌رود، ولی به دلایلی از قبیل عدم رسیدن حرارت مناسب به تمام قسمت های شیر یا گوشت، مصرف گوشت و شیر حیوانات مبتلا به هاری ممنوع است؛ یکی از خطرات ابتلا به بیماری هاری استفاده از مغز گاو، گوسفند و گوساله مبتلا به این بیماری است، چرا که مغز سرشار از ویروس هاری است.

او با توضیح مهمترین اقدامات اولیه پس از گاز گرفتگی توسط حیوان، گفت: به سرعت ناحیه گاز گرفته شده را با آب تمیز و صابون بایستی شستشو دهید، از بخیه زدن عضو آسیب دیده خودداری کنید، مگر با مشورت مرکز درمان هاری شهرستان، جلوی خونریزی را نگیرید بلکه اجازه دهید که خون جاری شود و ویروس ها را بیرون بریزد، مصدوم را به مرکز بهداشت یا مرکز بهداشتی درمانی و یا خانه بهداشت برسانید تا واکسن هاری، واکسن کزاز و آنتی بیوتیک تجویز شود، تمامی موارد حیوان گزیدگی چه اهلی و چه وحشی را باید هار تلقی کرد و بیمار را باید سریع تحت اقدامات پیشگیری قرار داد؛ این موضوع به قدری اهمیت دارد که اگر حیوان گزنده مثل سگ دارای قلاده و واکسیناسیون کامل نیز باشد، می بایست اقدامات پیشگیری و درمان را برای فرد سریع انجام داد، یعنی داشتن سابقه واکسیناسیون حیوان مانعی برای انجام « واکسیناسیون » فرد مجروح نیست.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه، با تاکید بر احساس مسوولیت برای کنترل بیماری هاری، اضافه کرد: خـودداری از نگهداری سگ و گـربـه در منزل، مگر در مـوارد استثنایی و درصـورت نگهداری، قلاده‌زدن و واکسیناسیون آن‌ها بر ضد هـاری، خودداری از تردد سگ‌های خانگی و صاحب‌دار در معابر عمومی و پارک‌هـا، جلوگیری از نزدیک‌شدن کودکان به سگ‌ها و گربه های ولگرد، توجه خاص به گازگرفتگی حیوان‌ها هر چند جزئی و به‌ صـورت خراش باشد و مراجعة فوری فرد مجروح به مرکز درمان هاری در شهرها یا خانه بهداشت در روستا،  استفاده از کیسه‌های مخصوص حمل زباله و همکاری با مأموران شهرداری در هنگام جمع‌آوری زباله و خودداری از ریختن زباله و پسماندهای غذایی در اطراف منازل و گذرگاه‌ها و معابر عمومی، همکاری با مأموران شهرداری و اداره حفاظت محیط‌ زیست و بخشداری در نابودی یا جمع آوری سگ‌هـای ولگرد، جلوگیری از تماس سگ‌های خانگی با سگ‌های ولگرد و در اطلاع فوری به دامپزشکی صـورت بـروز هـرگونـه تغییر رفتار در حیوانات، در این زمینه می تواند موثر باشد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.