کد خبر: 29734
ف
با حس کنجکاوی کودکان چه کنیم؟
یکی از حس هایی که در اطفال بسیار قوی عمل می کند، حس کنجکاوی آن هاست. با گذشت چند ماه از تولد کودک، علاقه شدیدی به محیط اطراف پیدا می کند و با افزایش مهارت دستانش و حرکت به این سو و آن سو، این حس نیر برانگیخته می شود. لذا:

به گزارش «بهداشت نیوز» - او را روی یک پتو بگذارید و اشیاء جالب را برایش فراهم کنید تا با آن ها مشغول شود.

- محیط را امن کرده و اشیای نامطمئن را از دسترس او دور کنید؛ زیرا هشتاد درصد مسمومیت های اتفاقی- که به منظور خودکشی خورده نشده اند- در مورد کودکان ده تا سی ماهه اتفاق می افتد.

حسّ کنجکاوی اطفال بین دو تا پنج سالگی بسیار شدید می گردد و سوال های آن ها در باره مسائل مختلف بیشتر  می شود

- پریزهای برق، ققسه های خانه، کمد دارو، توالت، پله ها، اجاق گاز، لبه های تیز مبل، اشیای کوچک و کمدها و درهایی که خود به خود قفل می شوند، از عوامل خطرآفرینی برای کودک در این سن به شمار می آیند.

- به کودک یاد دهید که چه چیز خطرناک است؛ مثلاً اگر به سوی اجاق می رود، او را عقب کشیده با لحنی محکم بگویید «نه» یا «داغه». با آن‌که معنای این دو کلمه را متوجه  نمی شود. ولی لحن صدایتان نشان می دهد که او در حال انجام دادن کاری است که شما دوست ندارید.

حسّ کنجکاوی اطفال بین دو تا پنج سالگی بسیار شدید می گردد و سوال های آن ها در باره مسائل مختلف بیشتر  می شود. گاه به جای ارائه پاسخ های آماده، در مقابل سوال او، موقعیتی را فراهم کنید تا او با نشانه و علامت به پاسخ درست دست یابد؛ زیرا اگر پاسخ مستقیم به کودک دهید ذهن او فعّال بار نمی آید. در حالی که برای تقویت حسّ کنجکاوی و قرار دادن آن در مسیر صحیح باید:

الف) او را به طبیعت، باغ پرندگان، موزه های انسان شناسی و... ببرید و به مشاهده و جمع‌آوری اطلاعات درباره طبیعت و انسان تشویق کنید و زمینه را برای ایجاد سوال‌های تازه در ذهن او و راهنمایی مناسب آماده کنید. یا مشاهده طبیعت، ذهن او باز شده، قدرت تفکرش افزایش می یابد. هم‌چنین با کسب اطلاعات درباره حقیقت انسان، می تواند رفتارهای خود را کنترل کند.

ب) در برابر پرسش‌های کودک، پاسخ زیبا و در سطح فهم او به کار ببرید؛ زیرا با دریافت جواب صحیح، خصوصاً در زمینه خداشناسی، به سمت راستی و درستی کشانده شده و با بی توجهی والدین به سوال ها، زمینه انحرافش فراهم می شود.

به کودک آموزش دهید به مسائل اطرافش با دید عمیق و تفّادله نگاه کند. برای این کار در مورد کودک، خانه و ... از او نظرخواهی کنید. و درباره علائقش به بحث و گفت وگو بپردازید

ج) به کودک آموزش دهید به مسائل اطرافش با دید عمیق و تفّادله نگاه کند. برای این کار در مورد کودک، خانه و ... از او نظرخواهی کنید. و درباره علائقش به بحث و گفت وگو بپردازید.

د) برایش وسایل و اسباب بازی هایی که هدف مشخص ندارد و شکل های مختلفی با آن می توان ساخت تهیه کنید.

هـ) چیزهای قدیمی را که خطر ندارد و خراب کردن آن ها بی اشکال است جمع آوری کنید؛ مثل ساعت جاروبرقی خراب، رادیو قدیمی و در اختیارش قرار دهید، سپس به او کمک کنید آن ها  را باز کند و ببندد.

گاه کنجکاوی کودک در محیط خارج از خانه موجب دردسر والدین می شود؛ در این صورت می توان با محبت، شرکت دادن او در مکالمات دوستانه و خانوادگی و یافتن کودک هم سن برای بازی، او را کنترل کنید، یا هنگامی که می خواهید به محیط جدیدی بروید وسایلی مانند کتاب یا اسباب بازی به همراه خود ببرید تا کودک را مشغول نگه دارید. با وجود این اگر بر دست زدن یا برداشتن چیزی خارج از برنامه اصرار دارد، دست او را محکم بگیرید. قاطعانه، «نه» بگویید و به هیچ ترتیبی تسلیم نشوید؛ اگر مجبور شدید از محرومیت موقت استفاده کرده و نظارت کنید این کار را انجام دهد.

منبع : کتاب عطیه الهی / فاطمه سادات آقا میری

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.