کد خبر: 29161
ف
هر دارویی بخواهیم ظرف دو سال تولید می کنیم
شانه ساز: اگر در سال‌های اخیر به توانمندی‌های دارویی کشور نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که دانشکده‌های داروسازی کشور تقریبا همه رشته‌های تخصصی را تربیت می‌کنند و اکنون 20 دانشکده داروسازی در کشور داریم و هر دارویی که در دنیا تولید می‌شود با همت و اراده دانشمندان ایرانی می‌توان آن را ظرف دو سال تولید کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، شانه ساز رئیس انجمن علمی داروسازان ایران در نشست خبری شانزدهمین همایش سالانه انجمن علمی داروسازان ایران که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: جامعه داروسازی در مقایسه سایر گروه های علمی نقش سنگینی در رشد علم کشور دارد و با نگاهی به آمار دانشمندان کشور در سطح ملی و بین المللی می‌بینیم که علی رغم اینکه جمعیت داروسازان کشور کمتر از 20 هزار نفر است اما بخش قابل توجهی از نخبگان و تولید مقالات علمی متعلق به این گروه نه چندان انبوه است.

وی ادامه داد: اگر در سال‌های اخیر به توانمندی‌های دارویی کشور نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که دانشکده‌های داروسازی کشور تقریبا همه رشته‌های تخصصی را تربیت می‌کنند و اکنون 20 دانشکده داروسازی در کشور داریم و هر دارویی که در دنیا تولید می‌شود با همت و اراده دانشمندان ایرانی می‌توان آن را ظرف دو سال تولید کرد.

شانه ساز عنوان کرد: با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که تبدیل به یک میثاق ملی در کشور شده است این روزها جامعه داروسازی با موفقیت در این راستا گام برداشته و اگر بحران هایی داشتیم حتی در سال های تحریم با مشکل تامین دارو مواجه نبودیم.

وی تصریح کرد: ما در کشور حتی در زمان بحران دارویی بیماران با مشکل کمبود دارو و عدم دسترسی مواجه نبودند.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران به مشکلات حوزه داروسازی در کشور اشاره کرد و گفت: با وجود مشکلاتی که اکنون پیش روی جامعه داروسازی و صنعت است اما با این حال دارو با مناسب‌ترین قیمت و کیفیت مورد قبول مراجع بین‌المللی به دست بیماران می‌رسد.

وی اظهار کرد: سیاست‌های کلان دارویی کشور همواره تاکید بر حداقل قیمت دارو و حداکثر دسترسی بیماران داشته که این سیاست ها موجب شده حوزه اقتصاد دارو بسیار تضعیف شود تا مصرف کننده با حداقل قیمت بتواند داروی مورد نیاز خود را تامین کند.

شانه‌ساز ادامه داد: این سیاست‌ها در بعد ملی خوب است اما به دلیل نبود اهرم های دیگر در سیاست نتوانستیم در عرصه بین‌المللی و صادرات خود را نشان دهیم.

رئیس انجمن علمی داروسازان گفت: بیش از 99 درصد داروی مورد نیاز کشور تولید داخل است و یک درصد داروها آنهایی هستند که بسیار جدید هستند و ما در صدد اخذ مجوزهای بین المللی برای تولید انها هستیم یا اینکه از نظر اقتصادی ارزش تولید ندارند.

وی افزود: باید سیاست‌گذاران به حوزه دارویی بیشتر توجه کنند تا ارزش افزوده بیشتری به کشور بازگردد و با حمایت از داروسازی در کشور می‌توان اقتدار علمی ایران را در جهان ترسیم کرد.

 

شانه ساز به جلوگیرى وزارت بهداشت از افزایش نرخ دارو با وجود رشد نرخ ارز گفت: بیش از ٢ سال است وزارت بهداشت در برابر افزایش قیمت دارو مقاومت می‌کند، اما به دلیل آنکه هزینه‌ها طرح تحول افزایش پیدا نکند مانع رشد قیمت دارو مى شوند.

وى افزود: ممانعت از افزایش نرخ دارو موجب مى شود که تولید برخى اقلام دارویى ضرر ده شود و تولید آن‌ها سوددهى نداشته باشد و با ادامه این روند این اقلام دارویى روز به روز افزایش پیدا مى کند که در نتیجه آن تولیدکنندگان تولید برخى دارو‌ها را متوقف مى کنند و این یعنى وارد کردن داروهاى مورد نیاز کشور از خارج.

رئیس انجمن علمى داروسازان عنوان کرد: بیش از ٩٨ درصد داروهاى کشور از داخل تامین مى شود و اگر تولید دارو متوقف شود هزینه هاى بیمه‌ها و مردم ١٠ تا ١٤ برابر افزایش پیدا مى کند.

 شانه ساز بیان کرد: این رویه و این شکل سیاستگذارى با تولید و اشتغال مغایرت دارد و به دلیل اینکه روز به روز داروهایى که به دلیل زیان ده بودن تولید نمى شوند در حال افزایش است و در نتیجه آن پیش بینى ما براى افزایش اشتغال هم محقق نشد و شاهد آن هستیم که بسیارى از کارگرهاى فصلى و حتى نیروهاى متخصص را شرکت هاى تولید دارو تعدیل مى کنند البته حوزه کارشناسى وزارت بهداشت هم به این موضوع رسیده است، اما در نهایت مورد توجه قرار نمى گیرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.