کد خبر: 24861
ف
آیا می دانید روزانه چند میلیارد تومان هزینه عوارض مصرف دخانیات می شود؟
دکتر قربانی با بیان این که روزانه به طور متوسط 20 میلیارد تومان برای درمان عوارض مصرف دخانیات در کشور هزینه می شود، افزایش مالیات بر خردفروشی دخانیات را اصلی ترین مولفه سازمان بهداشت جهانی برای کاهش مصرف دخانیات اعلام کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر محمدحسین قربانی، نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در همایش هفته ملی بدون دخانیات با بیان اینکه مصرف دخانیات در گروه سنی نوجوانان، دانش آموزان و دانشجویان نسبت به دهه های قبل افزایش داشته است، ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی در استراتژی خود برای مبارزه با دخانیات، 6 مولفه را مدنظر قرار داده است که مهم ترین مولفه افزایش مالیات بر دخانیات است.


نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: براساس برآورد سازمان بهداشت جهانی چنانچه کشورها مالیات بر خرده فروشی را تا 70 درصد افزایش دهند، 37 درصد مصرف دخانیات در دنیا کاهش پیدا می کند و این مولفه را به عنوان دستورالعمل به کشورهای دیگر نیز فرستاده است.

دکتر قربانی ادامه داد: ایران نیز جزو کشورهایی بود که این دستورالعمل ها را پذیرفت و در سال 1385 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و توسط دولت وقت ابلاغ شد.

وی گفت: برآورد ما براین است که در ایران با توجه به مجموع اقداماتی که در دولت، وزارت بهداشت، سازمان های مردم نهاد و مجلس در حیطه کاهش دخانیات انجام شده است، چنانچه 60 درصد مالیات بر خرده فروشی نیز در کشور لحاظ شود، بالغ بر 11 هزار میلیارد تومان صرف خدمات بهداشتی و درمانی مردم می شود.

دکتر قربانی گفت: یکی از مولفه هایی که سد راه توسعه طرح تحول سلامت شده است، عدم تحقق منابع مالی است و دو محلی که برای منابع پایدار مالی حوزه سلامت از سوی مجلس معرفی شده است؛ 10 درصد هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده است.

وی تصریح کرد: مجموع 10 درصد هدفمندی یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده 11 هزار میلیارد تومان منابع برای وزارت بهداشت ندارد، اما اگر بتوان 60 درصد مالیات بر ارزش افزوده را در حوزه خرده فروشی ایجاد کرد، بالغ بر 11 هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد که نقش مهمی در جبران عقب ماندگی های این حوزه دارد.

دکتر قربانی گفت: قوانین ما در کشور قوانین خوبی است، اما اجرای آنها اراده می خواهد و همانگونه که در دوره های قبلی مبحث سلامت امری مغفول مانده بود، در دولت یازدهم با اراده قوی درتمام حوزه ها، جان گرفت و در خصوص کاهش مصرف دخانیات نیز باید اراده قوی وجود داشته باشد.

دکتر قربانی با بیان اینکه در کشور ما مالیات بر خرده فروشی فقط 5 درصد است، ادامه داد: با وجود اینکه در بودجه سال 96 تلاش های زیادی انجام شد، اما نتوانستیم مجلس را قانع کنیم که بهترین مولفه برای کاهش مصرف دخانیات، افزایش مالیات است، اما با تمام تفاسیر در بند ب ماده 60 قانون الحاق 2 و در ماده 73 برنامه ششم بر خرده فروشی تاکید شده است و امیدواریم با برگزاری نشست ها و سمینارها، حساسیت هایی برای مدیران جامعه ایجاد شود.

وی درخصوص مشکل عمده کشور در حوزه دخانیات گفت: هنوز آمار و ارقام دقیقی درخصوص مصرف، تولید و واردات دخانیات در کشور در دست نداریم.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طبق بررسی ها سالانه مصرف حدود 60 تا 65 میلیارد نخ سیگار در کشور تخمین زده شده است.

دکتر قربانی گفت: صنعت ملی ما سالیان سال سابقه تولید دارد، و دستگاه های ما سالانه 12 میلیارد نخ سیگار تولید می کنند و بقیه توسط قاچاق و سرمایه گذاران خارجی در کشور تامین می شود.

وی ادامه داد: دو شرکت خارجی که یکی شرکت آمریکایی انگلیسی BAT و دیگری شرکت ژاپنی GIT است، در ایران با کمتر از 2 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده و برای کمتر از 1500 نفر اشتغال ایجاد کرده اند، این شرکت ها در هر سال، 8 هزار میلیارد تومان سود می برند و این پول را از کشور خارج می کنند و باید گفت میدان دادن به خارجی ها برای فعالیت در تولید سیگار، خیانت به کشور است.

دکتر قربانی با بیان اینکه هیچ جای دنیا این طور به سرمایه گذاران خارجی میدان نمی دهند که سرمایه و سلامت مردم را به تاراج ببرند، ادامه داد: شرکت های داخلی تولید سیگار هم توتون و هم کاغذ سیگار را از طریق قاچاق یا واردات از خارج وارد می کنند که حدود 80 درصد هزینه تولید آنها در خارج از کشور هزینه می شود و فقط 20 درصد آن بابت اشتغال در داخل کشور است.


نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: روزانه به طور متوسط 20 میلیارد تومان برای درمان عوارض مصرف دخانیات ، هزینه می شود

 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.