کد خبر: 24857
ف
عاملی که سالانه 65 هزار ایرانی را به کام مرگ می کشاند
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به مرگ سالانه 55تا ۶۵ هزار نفر در ایران به دلیل استعمال سیگار، افزود: سیگار قابل پیشگیری ترین عامل مرگ است و ۷۶ درصد از افراد اگر به دلیل بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی فوت شده اند به دلیل مصرف سیگار بوده است.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر شهرام رفیعی فر در همایش ملی هفته بدون دخانیات با تاکید بر این که صنعت دخانیات بزرگترین ضربه را به زنان و کودکان وارد می کند، گفت: از هر ۱۰ نفر کارگری که در در مزارع توتون فعالیت می کنند ۷ نفر زن هستند.


سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به استفاده از بدترین سموم دفع آفات کشاورزی در مزارع کشت توتون، افزود: حدود ۱.۳ میلیون کودک در دنیا در مزارع تنباکو کار می کنند .
وی افزود: متاسفانه تبلیغات صنعت دخانیات به زنان می گوید که اگر می خواهید با مردان برابر شوید سیگار بکشید و به نوجوانان نیز می گوید اگر می خواهید بزرگ دیده شوید و حضور در عرصه جامعه داشته باشید سیگار بکشید.


دکتر رفیعی فر با بیان این که ۹۰ درصد افرادی که استعمال دخانیات را شروع کردند سن زیر ۱۸ سال هستند ، افزود: افراد زیر سن ۳۰ سالگی بیشترین تاثیر را از تنباکو و دخانیات می پذیرند.وی با اشاره به "کمپین به دخانیات نه بگویید"، افزود: این کمپین به صورت جدی با همکاری یک میلیون و ۲۰۰ هزار سفیر سلامت دانش آموز در تمام مدارس کشور پیگیری می شود.


سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار سفیر سلامت خانوار و ۲۵۰ هزار سفیر سلامت دانشجو در کمپین "به دخانیات نه بگویید" فعال هستند.


دکتر رفیعی فر با اشاره به توزیع راهنماهای خودمراقبتی توسط دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در میان آحاد جامعه، افزود: در حوزه کنترل استعمال دخانیات و مبارزه با آن راهنماهای خوبی موجود است.
وی بر لزوم وجود سینمای عاری از دخانیات تاکید کرد و افزود: این که بگوییم یک شخصیت منفی در سینما سیگار می کشد توجیه کننده نیست و طبق قانون منع مبارزه با دخانیات، هر نوع نشان دادن سیگار و قلیان تبلیع دخانیات است.


دکتر رفیعی فر افزود: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، قوه قضاییه و دانشگاه های مربوطه می خواهیم اجازه ندهند در فیلم های سینمایی سیگار تبلیغ شود.
وی در پایان با اشاره به مرگ ۵5 تا ۶۵ هزار نفر در ایران سالیانه به دلیل استعمال سیگار، افزود: سیگار قابل پیشگیری ترین عامل مرگ است و ۷۶ درصد از افراد اگر به دلیل بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی فوت شدند بخاطر سیگار بوده است

 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.