کد خبر: 24447
ف
چطور اینستاگرام به خانواده ها خیانت می کند
یک جامعه شناس با اشاره به ضرورت آگاهی خانواده ها از جنبه های مختلف شبکه های اجتماعی گفت: استفاده نادرست از وسایل ارتباطی نوین خانواده ها را به سمت فردگرایی و انزواطلبی سوق داده است.

به گزارش «بهداشت نیوز» الناز رحمانی  در ارتباط با تاثیر وسایل نوین ارتباطی بر انسجام خانواده اظهار داشت: خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که به عنوان اولین کانونی بوده که فرد در آن قرار گرفته و افراد از محیط تأثیر گرفته و خانواده می تواند اولین محیط برای آنها باشد.

وی افزود: خانواده نقش مهمی در سرنوشت افراد و جامعه دارد و تحکیم روابط در خانواده وابسته به نظم و همبستگی بوده که در درون خانواده است بنابراین خانواده هایی که انسجام بیشتری داشته فرزندهایی را تربیت و به جامعه تحویل داده که از ثبات بیشتری برخوردار هستند.

این جامعه شناس عنوان کرد: انسجام خانواده به معنای وفاق و وحدت بوده با توجه به اینکه خانواده از حالت گسترده به سمت هسته ای بودن پیش رفته سبب شده تا روابط صمیمی بین افراد و خویشاوندان کمتر شود همچنین شبکه های اجتماعی که این روزها طرفدار بسیار پیدا کرده از طرفی می تواند مثبت باشد و افراد برای دریافت اطلاعات درباره هر موضوعی به آسانی و در بعد زمانی کم می توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و به اطلاعات مورد نظر خودت دست پیدا کنند.

رحمانی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی این روزها سبب صمیمیت اجتماعی کاذب شده است، گفت: هنگامی که ما خانواده ها را بررسی کرده مشاهده می کنیم که خانواده به جای اینکه جمعی باشد پیش به سوی فردگرایی، انزواطلبی و ذهن گرایی رفته است.

وی ادامه داد: فردگرایی به این معنا بوده که فرد با اینکه با خانواده زندگی کرده اما دنیایی را جدا از خانواده می سازد همچنین نسل نوجوانی که به تازگی می خواهد الگوبرداری کند از شخصیت های شبکه های اجتماعی استفاده کرده در صورتی که اولین الگوبرداری باید در کانون خانواده باشد.

این کارشناس ارشد جامعه شناسی عنوان کرد: این روزها به جای بعد مثبت، بعد منفی شبکه های اجتماعی پررنگ تر شده و این امر سبب بروز مشکلات و آسیب هایی در انسجام خانواده شده است.

رحمانی در پاسخ به این سوال که راهکار پیشنهادی شما برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی چیست؟ گفت: در خصوص این مسئله می توان از راهکارهای مختلفی استفاده کرد به طور مثال ما مشاهده می کنیم که افراد خانواده راغب نبوده که ساعت مشخصی را باهم بگذرانند بنابراین ما برای پیشگیری از این موضوع نقش مادران را پررنگ تر کرده که از فرزندان و اعضای دیگر خانواده بخواهد که زمانی را برای باهم غذا خوردن مشخص کرده تا همه حضور داشته و با یکدیگر در مورد مسائل روزمره به گفتگو بپردازند.

وی اضافه کرد: والدین باید طوری عمل کرده که صمیمیت در محیط خانواده بیشتر باشد تا فرزندان آنها کمتر در شبکه های اجتماعی حضور پیدا کرده چرا که شبکه های اجتماعی این روزها سبب شده که حتی صمیمیت بین خانواده ها نیز کم رنگ تر شود و مدیریت صحیح در این زمینه می تواند از گسترده شدن مشکلات پیشگیری کند.

وی گفت: برای افزایش صمیمیت در خانواده و پیشگیری از ورود بیش از حد فرزندان به فضاهای اجتماعی می توان به آنها فعالیت و مسئولیت هایی را داد به طور مثال آنها را در اوقات فراغت در کلاس های آموزشی و ورزشی ثبت نام کرده و به پارک ببریم یا از آنها بخواهیم که غذایی را به عنوان نذری به فامیل یا همسایه دهند تا تعامل بیشتری با افراد داشته باشند همچنین والدین الگوهای فرزندان خود هستند و اگر خود آنها در خانواده از فضاهای مجازی فاصله بگیرند فرزندان آنها الگو گرفته و ازآنها یاد می گیرند.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: هنگامی که زن یا شوهر در چهارچوب فردگرایی قرار گرفته و برای خود دنیای مجزایی را در نظر گیرند به جای اینکه با یکدیگر تعامل و صحبت کنند روی به دنیای مجازی آورده که در این زمینه ممکن است اتفاقات ناخوشایند زیادی مثل خیانت به وجود آید و دسترسی آسان به گروه های اجتماعی همچون تلگرام و ایسنتاگرام سبب شده که آرمان گرایی واهی بین افراد رواج پیدا کند.

رحمانی ادامه داد: آرمان گرایی واهی در فضاهای اجتماعی سبب شده که خانم ها تصاویری از آرایش های غلیظ با پوشش نامناسب از خود در شبکه های اجتماعی منتشر کرده یا آقایان خود را با یک سوپراستار مقایسه کرده و با آنان شبیه سازی کنند در صورتی که کار هنرمندان بیشتر جنبه تجاری داشته و بر اساس شغلی که دارند در اینگونه فضاها ظاهر به خصوصی را برای خود به وجود می آورند.

وی اضافه کرد: هنگامی که زن یا شوهر در فضاهای مجازی نامناسب قرار گرفته با نداشتن آگاهی در این فضاها وسوسه شده و زمانی که برایشان مشکلاتی پیش آید به جای حل این مسئله با ورود به این فضاهای نامناسب خیلی راحت پایه های خیانت به همسر خود را به وجود می آورند لذا ارتقاء آگاهی خانواده ها و آموزش به آنها امری بسیار ضروری بوده که نباید مورد غفلت مردم و مسئولان قرار گیرد.

 

منبع: خبرگزاری سلامت


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.