کد خبر: 22979
ف
	واقعیت افزوده به کمک پزشکان می آید
تکنولوژی های نوین این روزها راه خود را به تمامی عرصه های زندگی باز کرده اند. حوزه سلامت و پزشکی هم یکی از عرصه هایی است که می تواند به کمک بیماران و پزشکان بیاید. به تازگی یک سیستم واقعیت افزوده دسترسی پزشکان به اندام های داخلی بدن بیماران را آسان کرده است.

به گزارش «بهداشت نیوز» محققان آزمایشگاه تکنولوژی رسانه های های دیجیتال در دانشگاه شهر بیرمنگام، سیستمی را طراحی و ابداع کرده اند که به کاربران خود امکان می دهد تا با استفاده از حرکات دست با مدل های مجازی و داده های مربوط به بیماران تعامل داشته باشند.

کاربران با استفاده از این سیستم می توانند با استفاده از حرکات دست و بدن، داده های مربوط به سلامت و بدن بیماران را دستکاری و جهت دهی کنند و نمایش دهند؛ به طوری که پزشکان با این ابزار خواهند توانست رویه های پزشکی، انتخاب های افراد در سبک زندگی و اثرهای درمان را با استفاده از مدل های مجازی سه یعدی و سفارشی شده و سوابق پزشکی واقعی بیماران به نمایش بگذارند.

از این سیستم می توان در نمایش بصری مشکلات پزشکی، آن نواحی از بدن که قرار است مورد عمل جراحی قرار بگیرند، بهبود هایی که در طول درمان حاصل شده است یا آسیب هایی که به خاطر مواد مخدر مانند تنباکو در بدن ایجاد شده است استفاده کرد.

این فناوری با استفاده از حسگرهایی که حرکت را تشخیص می دهند و نیز در ترکیب با تخصص آزمایشگاه در تعامل با دست آزاد که مورد استفاده تکنولوژی واقعیت افزوده است تجربه واقع گرایانه تری را در محیط های مجازی ایجاد کنند و شکاف میان کاربران و فناوری را از میان بردارند.

به گفته یکی از محققان، مزیت واقعی این سیستم این است که می تواند بخش هایی از آناتومی بدن را به صورت بصری و با استفاده از مدل های مجازی که مخصوص هر بیمار هستند نشان دهد و بگوید هر بیمار چطور تحت تأثیر انتخاب های خود در سبک زندگی اش قرار دارد یا چطور درمان و جراحی می تواند آنها را تغییر دهد.

این سیستم در آینده ارتقا خواهد یافت و می تواند کپی جراحات، مشکلات حرکتی یا بیماری ها را ارائه کند و تغییراتی را که می توان از طریق سبک زندگی یا روندهای درمانی حاصل کرد نشان دهد. همچنین می تواند با ایجاد روشی جدید برای دیدن داده های مربوط به بیماران در چیدمانی از تنظیمات قابل دستکاری به پزشکان کمک  کند.

از این پس جراح ها می توانند بدون نیاز به درآوردن روپوش اسکراب و دستکش های خود در محیط های ضدعفونی شده با تصاویر بدن بیماران ارتباط برقرار کنند. به اشتراک گذاری همین کاربرد مدل های سفارشی شده و محیط تعاملی با بیمار می تواند در تسریع روند درمانی او و افزایش مشارکت او در درمان خودش نقش مثبتی داشته باشد.

منبع: Science Daily


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.